نیمه ی جنوبی کشور زیر سلطه ی زمستان

نیمه ی جنوبی کشور زیر سلطه ی زمستان

نويسنده: میلاد عزیزی سه شنبه 1 دی 1394 ساعت 11:17 نظر
نیمه ی جنوبی کشور زیر سلطه ی زمستان

هواشناسی گیلان متوئو (1394/10/1)

با عرض سلام و احترام خدمت همراهان همیشگی و دوستان عزیز و هموطنان دوست داشتنی در جای جای میهن عزیزمون ایران. در اولین روز زمستان در خدمتتون هستم با پیش بینی هوای کشور طی روزهای آینده  و گریزی هم میزنیم به 10 روز آینده که خبرای خوبی در راهه.

روزهای بارشی خوب در انتظار نیمه ی جنوبی کشور

      

 

طبق پیش بینی های بعمل آمده ،واسه روزهای انتهایی هفته ی جاری ، یعنی اواخر روز چهارشنبه باید منتظر موجی قدرتمند از سمت جنوب غرب به کشور بود که با تغذیه رطوبتی خوبی همراهی میشه و حرکت نسبتا کندی داره. پس از بامداد روز پنج شنبه بتدریج از سمت استان خوزستان بارشها آغاز میشه و طی روز جمعه کل جنوب غرب رو درگیر خودش میکنه یعنی استانهای بوشهر ، فارس ، کهگیلویه و بویر احمد ،چهار محال و بختیاری ، غرب هرمزگان و جنوب اصفهان طی این روز بارشهای قابل ملاحظه ای دارن که بارش در مناطق سردسیر زاگرس بصورت برف شدید خواهد بود و در مناطق گرمسیرتر با رعد و برق و بارشهای شدید توام با وزش باد به نسبت شدید همراه میباشد. لذا آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیلها و گذرگاها در این مناطق انتظار بجاییه . در ضمن با توجه به بارش شدید برف در زاگرس جنوبی تردد در گذرگاهها و دامنه های برف گیر به سختی امکانپذیر خواهد بود پس هموطنان عزیز در صورت غیر لزوم از تردد در این مناطق طی این مدت جدا خودداری کنند.روز شنبه باز این موج در نیمه ی جنوبی فعاله و استانهای بیشتری رو در بر میگیره منجمله استان هرمزگان ، کرمان ، یزد و در روز پایانی فعالیتش به ایستگاه پایانی بارشیه خودش یعنی استان سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی و جنوبی هم سری میزنه و در این مناطق هم تا اواخر روز یکشنبه بارش برف و باران اتفاق میوفته . این موج روز دوشنبه بتدریج کل کشور رو ترک میکنه و هوایی سرد در نیمه جنوبی حکم فرما میشه.لازم به ذکره که خلیج فارس و دریای عمان از روز پنج شنبه تا یکشنبه مواج و توفانی پیش بینی میشه و اصلا برای فعالیت های دریانوردی و صیادی مناسب نمی باشد.

و اما پیش بینی هوای شمال کشور

    

 

طی روزهای آینده یعنی تا روز چهارشنبه جوی نسبتا پایدار بهمراه افزایش جزئی دما رو واسه نیمه شمالی کشور پیش بینی میکنیم که در ارتفاعات و دامنه ها احتمال وزش باد گرم دور از انتظار نیست و شبهای نسبتا سردی در جلگه خواهیم داشت اما از روز چهارشنبه اواخر وقت موجی به نسبت ضعیف اما سرد از عرضهای شمالی به نوار ساحلی خزر و استان اردبیل نفوذ میکنه که باعث کاهش دما و بارش متناوب باران و در ارتفاعات برف طی روز پنج شنبه میشه اما طول عمر این موج بسیار کوتاست و بتدریج اواخر همون روز به سمت شمالشرق حرکت کرده و نهایتا جمعه از شمال شرق کشور رو ترک میکنه این در حالیه که موج خوش اندام جنوبی همچنان داره در جنوب قدرتنمایی میکنه. در ادامه نمودار بارش تجمعی در کشور رو تا روز دوشنبه ارائه کردیم .

                                         

 

همینطور که مشاهده میکنید بارشها در جنوب کشور استثناییه و نیمه ی جنوبی انشاالله سیراب میشن از این بارشها و خبر خوب اینه که از این قبیل موجهای جنوبی در دی ماه باز هم خواهیم داشت. اما شمالیها زیاد نگران بارش نباشن چرا که موج سرد و عمیقی طی اوایل سال آینده میلادی یعنی ظرف ده روز آینده قراره به این خطه از کشور نفوذ کنه که در ادامه مختصر دربارش یه پیش آگهی میدیم.

اینم نمودار دمایی واسه اوایل هفته ی آینده واسه کل کشور. که قدری کاهش دما بخصوص در نیمه جنوبی داریم.

                                     

 

 

"پیش آگهی دی ماه جاری"

اما برسیم به سرمایی که قرار بود کمی زودتر به کشور نفوذ کنه اما به دلایل گوناگون کمی به تاخیر افتاد چیزی حدود یه هفته تا ده روز که طبیعیه تو پیش بینی های بلند مدت امکان تغییر زیاده.

نحوه ی ورود این سرما بسیار جالب و شبیه به موجهای معروف گذشته است به نظر میرسه سرمای بسیار سختی از سیبری بشکل مورب روی شمال کشور کشیده بشه مرکز سرما از مناطق قطبی طی فرایندی فاصله گرفته و به اصطلاح هواشناسی تشکیل بندال دوقطبی رو داریم که شمال کشور روی بازوی شرقیه این بندال قرار میگیره و مدام ارسال امواج سرد و مرطوب از عرضهای بالایی به کشور رو داریم بنده امیدوارم طی مدت نفوذ این موج هوای سرد ، همزمان نفوذ موجی مرطوب و مدیترانه ای به کشور رو داشته باشیم که بارش های خوبی شکل بگیره چرا که صرفا سرما واسه برف همه گیر و سراسری مناسب نیست. من بسیار خوش بینم نسبت به این موج و هم اکنون یه سیستم مدیترانه ای همزمان با نفوذ سرما با اندکی تاخیر دیده میشه. الگوهای بلند مدت gfs و ecm رو در ادامه واستون ارائه میکنم قدری نمایانگر این موج هستش ولی باید منتظر تشدید سرما در این الگوها طی اپدیت های بعدی باشیم.

نمودار gfs:

                                   

 


در این شکل ایران در شرق نقشه قابل رویته و این تصویر مربوطه به بازه ی 240 ساعت آینده که البته همچنان جای تغییر داره.

                                 

 

اینم 288 ساعت آینده و نفوذ بیشتر سرما روی شمال کشور ما و ترکیه.

                                 

و در انتها 360 ساعت آینده و آپ دوست داشتنیه ما زبانه های سرمای شدید تا مرکز خزر کشیده شده و بنظر بنده بهتر هم میشه در ادامه نمودار 192 ساعت آینده ecm رو قرار دادیم از اونجایی که ecm  بیشتر به بیشتر به پیش بینی های کوتاه مدت علاقه داره و خوبم اینکارو انجام میده بیشتر از بازه ی 192 ساعت ارائه نمیکنه ماهم به همین اکتفا میکنیم و منتظر آپ های روزهای آینده میمونیم.

                                       

مشخصه که هر دو مدل بسیار بهم نزدیک شدن و نفوذ سرمای خوبی رو طی بازه ی زمانی ذکر شده نشون میدن و اینا همه نوید بخش همون سرمای خوبیه که قرار بود به کشور نفوذ کنه فقط باید کمی با دقت و آهسته به ادامه ی حرکت سرما توجه کرد و مطمئن شد که راهی به غیر از نفوذ به کشورمون نداره تنها ممکنه با شدت و ضعف نفوذ کنه .

نمودار بارشیه ی روزهای آینده رو در ادامه میبینیم.

                                   

                                  

                                    

اینم بارش تا 288 ساعت آینده طبق مدل gfs  بود.

دوستان عزیز تاکید میکنم مدل ها بالای 96 ساعت قابلیت تغییر زیادی دارن ولی در ماهیت سرما تاثیری نداره به نظر بنده این الگوها تا 70% تثبیت شدست . حالا همه ی این مدل ها و شاخص ها رو بزاریم کنار اگه دی ماه بخواد سرمای مورد نظر نفوذ کنه چون انتظار بارشهای خوبی میره میشه امیدوار بود برف در غیر مستعد ها هم باریدن بگیره مستعدها که حتما برفی میشن ولی واسه غیر مستعدها ترجیها روزهای آینده با رو شدن هرچه بیشتر کم و کیف نقشه ها اظهار نظر میکنیم پس از شما میخوایم تا قدری مارو تحمل کنید و اجازه بدید درباره ی برف سراسری با ادله ی بیشتری اظهار نظر کنیم باز این یه پیش آگهی بود حتما در صورت تغییرات جدی شما عزیزان رو باخبر میکنیم به امید روزهای پر بارش برای کل کشور و برف سراسری برای خطه ی شمال در همه ی مناطق . ممنونم که با ما همراه بودید با نظرات قشنگتون ما رو در پیشبرد اهداف مهم سایت یاری کنید.

"یا علی مدد"نظرات شما عزیزان:

مجتبي
ساعت14:04---8 دی 1394
سلام.سپاس از پاسختون وتوضيحاتتون.مثه اينکه اين سرما عمرشم کوتاه شده،يعني تا 1روز شايد ما شاهد سرما يا برفو بارون هستيم.ولي اميدوارم بازم همه چي برگرده وبه نفع ما بشه.حداقل يه بارش برف خوبيو ببينيم.اميدوارم هرچه زودتر پيش بينيتونو ببينيم.با سپاس از شما دوست عزيز

مجتبي
ساعت1:29---8 دی 1394
سلام.ممنونم از پاسختون.منم حرفاتونو تاييد ميکنم که 83 برفش شديد بود.من از نظر سرما گفتم.برودت هوا در سال 86فوق سرد بود.من30سال سنمه تا بحال تورشت چنين سرمايي نديده بودم،هنوزم نديدم.که تامنهاي 12درجه زير صفر رسيد.نزديک 1ماه پيشم سازمان هواشناسي کشور دراين مورد امار داده بودکه کدوم شهرا سردترين بودن تو اون زمستان.يکيشم رشت بود.بيشتر منظورم به سرما بود نه بارش.بنظرم شايد تا 20سال يا10سال اينده چنين سرماييرو نتونيم ببينيم.ولي واقعا ارزو دارم امسال رکورد بشکنه ببينيم.به اميد خدا.حداقل اميدوارم امسال بارش خوب برفو ببينيم.بازم ممنونم از شما.ازشما سپاس گذارم که جواب نظرات دوستان وبنده رو ميديد.با تشکر
پاسخ:سلام آقا مجتبی. بله از نظر سرما اون سال فوق العاده بود ولی خوب اون سال لانینا داشتیم یعنی سال سردی بود ولی امسال النینو داریم از اول هم گفته میشد که 1 تا 2 درجه نسبت به میانگین افزایش دما داریم ولی نه به این ترتیب که کل زمستون گرم باشه بطور میانگین اما میتونه ناهنجاری دمایی هم رخ بده چه افزایش دما چه کاهش دما . ولی از اوایل سال آینده النینو از قدرتش کاسته میشه و تا سال دیگه فصل سرما دوباره لانینا خواهیم داشت ولی این حتما به این معنی نیست حتما اون سرما تکرار میشه در کل لانینا واسه ایران زمستانهای سرد و خشک در پی داره که گهگاه که موجهای بارشی خوب بیان برف خوبی میباره. ممنون از نظرت.


مجتبي
ساعت18:59---7 دی 1394
سلام.ممنونم از پاسختون.ولي درکل بنظرم اين موج ديگه زوري انچنان نخواهد داشت.جون اون سرماش يهو افت کرده.اگرم برفي براي مستعد باشه مثه برفهاي کم جون و اب دار بايد باشه بنظرم.که بع يه افتاب تو يروز ابشه.شايد اصلا بعد بارشش.چون ما اين شرايطارو خيلي ديديم.منظورم تورشته.امسال شايد شرايط بارشي بقول شما خوب باشه.يا موجهايي بيان.ولي بنظر بنده ما سرمايي مثه سال 86رو نميبينيم.بارش رو نميگم.فقط سرما مد نظرمه.که پوست ميترکوند سرماي86.البته نظر بندس.بازم ممنونم از شما.به اميدزمستان عالي براي تمام سواحل.سپاس ازشمادوست عزيز گرامي
پاسخ:سلام مجتبی جان. سال 83 هم که سنگین ترین برف رشت طی اون دهه رخ داد زمستان هوا گرم تر بود و حتی خوش بین ترین فردی حس نمی کرد بخواد همچین برفی تو اون برهه بباره . نکته ی جالب اینه که اون سالم النینو داشتیم واین تجربه به ما میگه باید از سالهای آروم و بی سرو صدا بیشتر بترسیم با این وجود هیچ زمستونی نمیتونه از قبل تعیین شده باشه فقط میشه در مورد آب و هوای غالبش اظهار نظر کرد.


مجتبي
ساعت15:57---7 دی 1394
سلام برشما دوست عزيز.مثه اينکه سرما به يه شکل ديگه وارد ميشه.ولي دوستاي عزيز غير مستعد شانسون از بين رفته.حداقل فعلا.دل همه به اين سرما خوش بودکه فعلا جاخالي داد!اميدوارم در طول زمستان بازهم موج قدرتمندي مثه اين وارد سواحلشه وهمه جارو برفي کنه.البته با اين موج شايد يه برف مختصري باشه واسه مناطق مستعد.اونم احتمال.بلد بايد صبور بود.ممنونم از شما دوست گرامي عزيز
پاسخ:سلام مجتبی جان . من اصلا اعتقادی به تضعیف سرما ندارم منتها مسیر موج قدری تغییر کرده یعنی موج با همون سرما و قدرت بالا سرماست فقط باید دید آیا تغییرات به نفع ما رقم میخوره یا نه انشاالله که هرچی پیش میاد خیر باشه.


رضا
ساعت11:44---7 دی 1394
سلام دوست عزیز به نظر شما چند درصد شانس بارش برف برای شهرهای مستعد گیلان مثل رشت و چند درصد بارش برف برای شهرهای غیر مستعد در موج هفته دیگه وجود داره با تشکر؟
پاسخ:سلام آقا رضا . من همچنان مناطق مستعد رو هفته آینده مستعد بارش برف میدونم اما درباره مناطق غیر مستعد فردا تو پست جدید تحلیل میکنم و حتما اعلام میکنم.دماها واسه بارش برف مهیا میشه اما فعلا بارشها قدری تو ابهامه ولی باید با توجه به سرمای شدیدی که تا شمال دریای خزر کشیده میشه فقط نیاز به یه حرکت انتحاری داریم فقط و فقط باید قدری صبر کنیم تا ببینیم چجوریه تغییرات.


مجتبي
ساعت22:26---6 دی 1394
سلام ممنون از پاسختون.دوست عزيز ميخواستم بدونم که کلا نظر شما درکل به اين دي ماه يا زمستان پيش رو چيه!؟؟اخه الان ما حدود20روزه تقريبا بلاکيم.اصلا بارونم نمياد.چنين چيزي عجيب شده واسه شمال.هرچي مياد يهوضعيف ميشه!درصورتي همه ماخيلي اميدوار بوديم به اين زمستان.چون واقعا سرد بوده تا حالا.ممکنه اين سرما عقب بره بعد دوباره برگرده به شکل خيلي بهتر؟؟خيلي ممنون وسپاس از شما دوست عزيز
پاسخ:سلام مجتبی جان. فعلا اول چله بزرگست درسته موج پیش رو از اون اقتدار لازم برخوردار نیست ولی تو مناطق مستعد حداقل حرفی واسه گفتن داره و این تازه ابتدای راهه زمستان واسه قدرتنمایی همچنان آمادست و زیاد نگران نباشین موجهای خوبی بغییر از این تو راهه البته این موج امروز دوباره قدری قدرت گرفت تو مدل ها انشاالله فردا تو پست جدیدم بیشتر تحلیل میکنم موج هفته بعد رو و یه تحلیل از زمستون هم خواهیم داشت.


رضا
ساعت18:26---6 دی 1394
با سلام دوست عزیز به نظر شما باز هم امیدی برای بارش برف سنگین برای شهر رشت هست ؟
پاسخ:سلام آقا رضای عزیز. تا قبلش هم فقط امید به بارش برف تو مناطق مستعد بود و خود بنده در مورد میزان بارش ها و شدتش عرض کرده بودم روزهای آینده با روشن تر شدن موج اظهار نظر میکنم. ولی با جابجایی موج به سمت غرب و ترکیه از شدتش فعلا کمی کاسته شده باید منتظر آپ امشب موند ولی تا آخر این هفته انشاالله همه چیز تا حد زیادی روشن میشه چون واسه برف سنگین تو شمال سمت و سوی جریانات بسیار مهمه و همینجوری نمیشه اظهار نظر کرد. حتما شما رو در جریان کم و کیف موج پیش رو در روزهای آینده قرار میدم. ممنون از نظرتون.


مجتبي
ساعت13:51---6 دی 1394
سلام برشما دوست عزيز.مثه اينکه بعضي الگوها بدجور بهم ريختنو موج رو نابود کردن.وخيلي از هواشناسا دارن همديگروميکوبن،وسواستفاده ميکنن.مثهاينکهgfsکاملا نابود کرده تواين آپ اخري.احتمال خيلي کم شده.ولي ما بازم منتظر تحليلاي قشنگتون هستيم.همه چي دوباره ميتونه برگرده.با سپاس از شما دوست عزيزگرامي
پاسخ:سلام مجتبی جان گل. بله الگوها بهم ریخته ولی این مدلها تعیین کننده ی همه چیز نیستن بلکه خیلی شاخصهای دیگه و دوره پیوندی داریم و نقشه خونی و موقعیت شناسی حرف اولو تو رد یابی موج ها میزنه من سعی میکنم با استفاده از این مدلها فقط تصویر موج رو روشن ببینم یعنی این مدلها مثل یه لامپ اضافه تو روشناییه شمع ماننده و کل داستان به نحوی دیگه رقم میخوره وگرنه خیلی راحت باید هرسال سیبری تا خلیج فارس برسه و جولان بده ولی خوب پارامترهای دیگه ای تو این قضیه دخیله که تو بحث نمیگنجه . الان میگن جنب حاره مزاحمت ایجاد میکنه تو جنوب شرق ولی به نظرم باید بازم منتظر موند هیچی تثبیت شده نیست حتی سرما واسه اروپا.


omid
ساعت9:47---6 دی 1394
سلام و خسته نباشید..چه خبر از موج جدید؟ ما منتظر پیش بینی های ذقیقتون هستیما
پاسخ: سلام امید جان ممنونم ازتون. بله از آپدیت های امروز هیچکسی خوشش نیومد چون به ضرر ما عمل کردن ولی باز طبیعیه این سردگمیه مدل ها بس که تو این پاییز نقشه ها بهم ریختن و ریتم یکسانی نداشتن بدجور سخت میشه رو یه مدل 100% حساب واکرد. ولی من همچنان خوشبین به برف مستعدها هستم ولی آپ های آینده خیلی جای تغییر داره پس یکم باید منتظر بمونیم انشاالله بزودی یه پست محکم درباره ی این موج میذارم مارو همراهی کنید طی روزهای آینده.


BIJAN
ساعت18:06---5 دی 1394
درود میلاد جان.یادمه سال 86 هواشناسی گیلان که ریسش اونزمان آقای رضوی بود درست 6روز قبل از برف سنگین اومد هشدار برف بالای نیم متر رو رسما اعلام کرد ولی باگذشت سالها بجای پیشرفت میبینیم در پیش بینی عقب گرد شده.اون پیش بینی آقای رضوی هیچوقت یادم نمیره..
پاسخ:سلام آقا بیژن عزیز. بله به نکته ی جالبی اشاره کردی . متاسفانه الان همه فقط واسه رفع مسئولیت کار میکنن و انگار علاقه ی باطنی به حرفه شون ندارن و تا شب قبل موج اظهار نظر نمیکنن. امیدوارم امثال آقای رضوی ها روز به روز بیشتر بشن .


رضا
ساعت11:59---5 دی 1394
با سلام دوست عزیز به نظر می رسه که سرما بارش هفته آینده به سمت غرب ومرکزی ترکیه داره میره به نظر شما این به ضرر سواحل نیست؟ باتشکر
پاسخ: سلام آقا رضا ی عزیز ، پهنه سرما انقدر گسترده است که بتونه از ترکیه تا شمال شرق ایران را یکجا دربربگیره، هیچ جای نگرانی نیست ،توهمین دو سه روزه چندین مدل آپدیت مدل ها رو داشتیم که سرما رو میریختن یکبار رو ترکیه یکبار رو ایران ولی مدام عوض میشن،درسته سرما اول رو ترکیه میریزه ولی به قدری شدید است که واسه ما هیچ جای نگرانی نداره مخصوصا زمانی که سیبری هم بهش اضافه میشه باز از شما میخوام یکم فرصت بدید تا نقشه ها بیشتر خودشونو نشون بدن.ممنونم از نظر شما.


مجتبي
ساعت1:46---5 دی 1394
سلام.بسيار بسيار ممنونم از پاسختون.از اينهمه وقتي که ميذاريد وپاسخ ميديد.اميدوارم روزي شمارو از نزديک ملاقات کنم وتشکر ويژه ايي کنم ازتون.فقط يهمطلبي هست که جالبه اينه که بعضي هواشناسيا 7/8روز بارش برفو تورشت نشون ميدن.يکيشم که اکيوودر هستش.بنظرتون تا پايان هفته که همه چي مشخص ميشه،شما چه احتماليو ميديد.چندر درصد احتمال چنين چيزيو ميدي که اتفاق بيوفته؟؟با سپاس فراوان از شما دوست نازنين وگرامي
پاسخ: سلام مجتبی جان، ممنونم از ابراز محبتت. هنوز سایت های هواشناسی سردرگم اند ،سرما یکم با تاخیر میاد ولی موندگاریش خوبه ، به سایت هایی مثل اکیوودر در کوتاه مدت زیاد نمیشه اعتماد کرد ولی باید یکی دو روز صبر کنیم تا بتونیم چهره واقعیه این موج رو شناسایی کنیم و مطمعنا پشت سر این هوای آروم و بهاری سرمای غافلگیر کننده ای هست،ممنون از نظرت.


رضا
ساعت20:15---4 دی 1394
با سلام دوست عزیز از موج برفی چه خبر ؟ آیا قوی شده یا اینکه ضعیف شد؟ آیا میتونیم یه برف سنگین توی رشت داشته باشیم با تشکر.
پاسخ:سلام آقا رضای عزیز . موج دوست داشتنی مون محکم سرجاش واستاده و میخواد نفوذ کنه ولی درباره شدت سرما و میزان بارش اجازه بدید با تثبیت شدن نقشه ها بهتر نظر بدیم پس در ادامه حتما آخرین تغییر تحولات جدیه موج رو خدمتتون عرض میکنم. سپاس از نظرات شما.


مجتبي
ساعت14:39---4 دی 1394
سلام برشما دوست عزيز.مثه اينکه سرما وبارش قويترشده!!ولي زمان ورود همش متغيره؟؟اين همه تغيير واسه چيه!؟ميشه توضيح بديد کمي درموردش؟؟همش انگار به تاخير ميوفته!!شما نظرتون چيه؟سپاس از شما دوست گرامي عزيز
پاسخ:سلام آقا مجتبی گل . همینطور که میدونی بهترین مدل های پیش بینی هوا ecmwf و gfs هستن که اولی مدلی اروپایی و دومی مدلی امریکایست . معمولا gfs در ردیابی موجها در فواصل طولانی عالی عمل میکنه ولی ecmwf در کوتاه مدت پیش بینی خوبی داره حالا این دوتا مدل چرا اینقده تغییرات دارن بخاطر سیال بودن هوا و تغییرات مداوم شاخص هاست و از اونجایی که پدیده ی النینو همچنان در حال قدرتنمایی در جهان است رو خیلی از پارامترها تاثیرگذاره و بعضی وقت ها عجیب باعث تغییر نقشه ها میشه.معمولا تو این فصل موج های سردی که شناسایی میشه کمتر پیش میاد ضعیف یا نابود شن فقط چون حرکت امواج تو زمستون کنده قدری فاصله میوفته در ورودش ولی اصلا جای نگرانی نداره چرا که بهترین بازه واسه برف سراسری تو خطه شمال 10 دی تا 10 بهمنه حالا بعضا دیده میشه دیرتر یا زودتر خوب تلورانس داره.ولی درباره موج همچنان امیدوار به بارش برف در مناطق مستعد شمال هستیم ولی غیر مستعد ها حداقل برف و بارون ولی اگه نقشه های رویایی بهم نریزه بازم غیر مستعدها رکورد میزنن. ممنون از نظر شما.


عباس
ساعت12:27---4 دی 1394
سلام..برای قم هم سرما و بارش خوب داریم؟ممنون
پاسخ:سلام .متاسفانه فعلا خبری از موج واسه منطقه ی مرکزیه کشور نیست اما موج سرمایی که از 9 دی بتدریج وارد کشور میشه کل نیمه شمالی و مرکزی رو تحت تاثیر قرار میده ولی واسه همون بازه ی زمانی یعنی 8 تا 13 دی موجی مدیترانه ای و جوندار از غرب کشور نفوذ میکنه که رو منطقه ی شما هم بارشهای خوبی داره انشاالله که نقشه ها آنچنان تغییر خاصی نکنن و اگه تغییری رخ داد به نفع ما باشه.


رضا
ساعت7:42---4 دی 1394
با سلام دوست عزیز این توده هوای سردی که قراره برای شمال کشور بیاد چند روز میتونه برای شهر رشت برف داشته باشه ؟ با تشکر ازشما.
پاسخ:سلام آقا رضای عزیز. فعلا کسی نمیتونه پیش بینی کنه چند روز برف میباره چند سانت و دما چقدر میشه فقط میشه گفت اومدن سرما حتمی شده میزان بارش و شدت سرما فعلا متغییره باید تا اواسط هفته آینده منتظر موند ولی به محض تثبیت موج اطلاع رسانی میکنیم.ولی اگه طبق الگوها موج سرد عمیقا نفوذ کنه سرمای سختی خواهد بود. با سپاس از نظر شما.


رضا
ساعت23:03---3 دی 1394
سلام دوست عزیز یکی از سایتهای هواشناسی کشور اعلام کرده که موج هوای سرد هفته دیگه از نظر بار شی ضعیف شده و گفته که موج پر پر شده میخواستم نظر شما را بدونم چی هست ؟ با تشکر ازشما.
پاسخ: سلام آقا رضای عزیز سایت هایی که با یک آپدیت رویایی پیش بینی میکنند و با یک آپدیت هم اشک مردم رو در میارند به نظر من بی اعتبارند مطمئن باشید سرما حتما نفوذ میکنه فقط میزان و عمقش همچنان مبهمه . اوایل هفته آینده با ما همراه باشید تا به جزییات موج آینده بپردازیم.


مجتبي
ساعت22:44---3 دی 1394
سلام برشما دوست عزيز.اميدوارم هفته اينده خبراي خوبيو ازشما بشنويم.خبر يه سرماي عالي با برفي زيبا.باسپاس ازشما دوست عزيز
پاسخ:سلام مجتبی جان انشاالله بتونم خبرای خوبی بهتون اعلام کنم ممنون از نظراتت


omid
ساعت18:55---3 دی 1394

باسلام.بنده اولین باره سایتتون دیدن میکنم.بسیار عالی و دور از اغرار و حاشیه میباشد سایتتون..پیش بینی هاتون هم کامل ..بنده ازالان یکی از طرفداراتون به حساب بیاورید.به امید پیشرفت هرچه بیشتر سایتتون..و به امید بارش برف لاهیجان در هفته اتی باتوجه به پیش بینی زیباتون
پاسخ:سلام امید جان ممنونم نظر لطف شماست باعث افتخار ماست حضور شما مخاطب محترم. انشاالله لاهیجان برف جونداری بیاد در کل کل شمال سفید پوش شه.مجتبي
ساعت14:09---3 دی 1394
سلام برشما دوست عزيز.سوالم ازشما اينه بنظر ميرسه اين موج خيلي موندگاره!!ميتونيد بيشتر توضيح بديد.چون به بعضي هواشناسيا نگا ميکنم 7/8روز درگير بارشيم انگار.البته شايد تغيير بدن!روزاي اخرم انگار شديدترم ميشه.همونجوري که قبلا گفتيد اگه همينطور باشه واقعا خبرساز ميشه!!خيلي ممنون وسپاس ازشما دوست عزيز
پاسخ:سلام مجتبی جان. بله انگار سرمایی که میاد خیلی عمیق و موندگاره یه چرخنده ی قوی بالای دریاچه ی آرال قرار میگیره و مدام سرما رو به سمت ما میفرسته و تا از ما دور بشه کلی ازش بهره میبریم از لحاظ بارشی انگار که یه مدیترانه ای میخواد با موجمون ادغام شه این به شرطی عالی میشه که پرفشار قوی رو خزر باشه و فعلا تو نقشه ها همین اتفاق افتاده بازم من سعی میکنم زود قضاوت نکنم و از همه میخوام تا شنبه یا یکشنبه صبر کنن تا بتونیم با ضریب خطای کمتری موج رو ردیابی و پیش بینی کنیم. ممنون از نظرتون.


محمد
ساعت11:54---3 دی 1394
سلام آقا میلاد گل خوبی؟
انشآلله برف بیاد سراسری ما که مردیم از بس دق کردیم
پاسخ:سلام محمد جان. امروز که مدلها رو چک میکردم فوق العاده بودن یعنی فقط باید منتظر بود تا شنبه یکشنبه ببینیم تثبیت میشه یا نه . این سرمای طولانی به نفع انزلی هم هست چون غیر مستعدا که برفی میشن سخت میشه ترمزشونو کشید انشاالله که همینطوری پیش بره.


Mhd
ساعت0:23---3 دی 1394
داداش گلم خسته نباشی
شهرستان آمل مستعد حساب میشه یا غیرمستعد؟
پاسخ:سلام دوست عزیز . خدمتت عرض کنم متاسفانه میشه گفت تا حدی غیر مستعد ولی باز نسبت به بابل و بابلسر شما در وضعیت بهتری قرار دارید البته این رو هم اضافه کنم در صورتی که نقشه های پیش یابی طی روزهای آینده به همین شکل باقی بمونه غیرمستعدترین ها هم در جلگه باید خودشونو واسه بارش برف آماده کنن انشااالله شنبه یا یکشنبه پست بعدی رو ارائه میکنم و مطمئنم خیلی چیزا تا اون روز واسه موج آخر هفته مشخص میشه.


رضا
ساعت18:11---2 دی 1394
با سلام دوست عزیز از سیستم مون چه خبر آیا قویتر شده ویا ضعیف شده و سوال دیگر اینکه این سرما الان در چه منطقه ای در حال فعالیتهای و فعالیت آن الان به چه صورتی هست؟باتشکر
پاسخ: سلام , طبق آپدیت های جدید باید اولین برف زمستانی رو از الان تو مناطق مستعد تبریک بگم.. سرما در منطقه اسکاندیناوی واقع است و به زودی با سرمای قطب و سیبری ادغام میشود و از اواخر هفته آینده روی دریای خزر میریزه مناطق مستعد صد در صد برف و مناطق غیر مستعد در روزهای آینده اطلاع رسانی خواهد شد، ولی طبق الگوی فعلی برف سراسری محتمل است ولی اجازه بدهید طی روزهای آینده بهترین پیش بینی ممکن رو ارائه بدیم


مجتبي
ساعت15:24---2 دی 1394
سلام.تشکر از پاسختون.دوست عزيز اگه اين سرما به اين شکل که گفتيد بياد،توي کل زمستان ميشه دوباره چنين سرمايي با اين بارش بياد.البته خيلي زوده واسه اين سوال.ولي ميخواستم طبق تجربه ايي که داريد ايا احتمالشو ميديد؟!!يا اينکه اگه سرمايي هم بيادتا اين حد نخواهد بود.البته همه احتمالاته!؟ببخشيدکه زياد سوال ميپرسم،بنده خيلي ادم کنجکاوي هستم.ومخصوصا به علم هواشناسي علاقه زيادي دارم.باسپاس از شما دوست عزيز.
پاسخ:سلام آقا مجتبی گل ممنون از سوالای زیبات. اگه سرما شدید باشه و برف سراسری رخ بده احتمال اینکه موجی در آینده با این قدرت بیاد بسیار کمه البته در شمال کشور البته طبق آمار گذشته.معمولا برف اول شدیدترین بوده تو سواحل.


مجتبي
ساعت13:51---2 دی 1394
سلام.سپاس از پاسختون.دوست عزيز يه سوالي داشتم اينه که به چه دليل سرنوشت تعيين کننده ايي داره؟؟يعني اگه اين سرمابياد به نفعمون ميشه اين زمستان؟؟امسال پس سال فوق العاده ايي خواهد بود همونطور که گفتيد!اگه بيشتر توضيح بديد بسيار سپاس گذار ميشم دوست عزيز.
پاسخ:سلام عزیز .تعیین کننده از این بابت که زمان بندی موج های آینده روشن تر میشه و چون اولین موج زمستانی محسوب میشه نمایانگر قدرت زمستان هم هست. همه اینا به این موج حساسیت ویژه ای داده .


مجتبي
ساعت0:41---2 دی 1394
سلام.ممنون ازپاسختون.ناهنجاري بطور کل يعني چي؟؟ميشه درموردش بيشتر توضيح بديد؟؟اين سرما که داره مياد اگه برف سنگين بباره يه مدت بلاک ميشيم؟؟اگه توضيح بديد ممنون ميشم.سپاس ازشما دوست عزيز گرامي
پاسخ:سلام آقا مجتبی .ناهنجاری یعنی اینکه الان اروپا داره گرمترین پاییز زمستان خودشو تجربه میکنه و سرمای شدید داره میاد سمت ما ، ناهنجاری یعنی ایجاد شکاف عمیق در هسته ی سرمای قطب شمال و انتقال سرمای قطبی تا عرضهای بسیار پایین . مثل پارسال برف تو سوریه و مصر و شمال عربستان. ناهنجاری تو ایران مثل برف 83 ، 86 ، 92 . سالهایی که تغییرات شاخص ها شدید باشه میتونه اینگونه ناهنجاری ها پیش بیاد.معمولا بعد بارش برف در شمال هوا تا یه مدت اروم میشه یه دلیلش استقرار زبانه های پرفشار رو منطقه است تا مدتی این شرایط ادامه داره تا دوباره کمفشارهای قدرتمند بیان و جو رو دگرگون کنن . فعلا ما نیاز داریم این سرمای پیش رو بیاد چون سرنوشت زمستان رو رقم میزنه بسیار تعیین کنندست.


رضا
ساعت23:56---1 دی 1394
سلام دوست عزیز به نظر شما این توده هوای سرد اگه به سمت گیلان بیاد آیا میتونه بارش برف سنگین برای رشت مثل سالهای 83ویا 86 داشته باشه ؟با تشکر ازشما.
پاسخ:سلام آقا رضای عزیز . طبق مدلهای امروز سرما از شدت بالایی برخورداره و از سمت قطب و سیبری رو دریای خزر میریزه و انتقال رطوبتی بسیار عالی انجام میگیره بنابراین بارشها میتونه بسیار خوب باشه مخصوصا در استان گیلان و غرب مازندران پس احتمال بارش سنگین برف وجود داره البته باید تا 96 ساعت مونده به موج صبر کرد الگوها جای تغییر دارن ولی مسلما نفوذ سرما با این حجم و قدرت بعیده تغییر انچنانی کنه نهایتا قدری ضعیف یا قوی شه. ممنون از نظرتون.


مجتبي
ساعت19:30---1 دی 1394
سلام.سپاس از پاسخ شما.چيزي که تو نقشه هاتون توجه بنده رو جلب کرد اين بود که،توي نقشه هاي بارشيتون که دقت کردم ديدم موج هاي خوبي بعد اين موج از اروپا ميادبه سمت ما.منظورم شماله.البته اگه شرق سو باشن.يجورايي واسه بهنم انگار تظمين هستيم از نظر بارشي.البته شايد اشتباه کنم.ميخواستم نظر شمارو بدونم در اين باره!!با سپاس فراوان از شما دوست گرامي
پاسخ:سلام . اگه سرمای ناهنجاری رخ بده یه مدت محدودی بلاک میشیم ولی نهایتا اواسط بهمن موج دیگری نفوذ میکنه و اینم بگم تا آخر دی متناوب نفوذ امواج سرد رو داریم در کل هم هوا سرده مخصوصا شبها. باز همه چیز به اولین رویارویی سرما با شمال کشور طی روزهای آینده بستگی داره.ممنون از سوالتون.


morteza
ساعت17:38---1 دی 1394
سلام ..عالی من سایت شماروپیگیری میکنم ..ازتوضیحات شمامتوجه شدم تغیرات اب وهوایی درسایت شما به نسبت سایر سایت هاکمه وهمین باعث رواوردن من به این سایت شد ...میخواستم بدونم بابل دراستان مازندران تواین موج سردی که گفتی برفی میشه مانزدیک کوه هستیم ودردامنه قرارداریم ممنون
پاسخ:سلام و درود بر شما آقا مرتضی عزیز. بله جبهه هوای سردی اواخر هفته ی آینده به شمال کشور نفوذ میکنه که میتونه خیلی از جاها خبرساز شه منتها به این بستگی داره که مدل های هواشناسی تغییر آنچنانی نکنن. البته ورود سرما به کشور حتمیه ولی میزان و عمق نفوذش فعلا مشخص نیست تنها حدس زده میشه اوج بارشهای موج آتی در غرب سواحله و شرق سواحل هم سرمای نابی نفوذ میکنه مخصوصا در شمال شرق کشور و خراسان شمالی کاهش چشمگیر دما رو شاهدیم بنده خوشبینم که شرق سواحل هم برف بباره تو منطقه ای که شما هستین باید دید ارتفاعش از دریا چقدره مسلما اگه کوهپایه باشید مستعد محسوب میشین و مستعدا برفی میشن طی هفته ی بعد پس انشاالله الگوها تثبیت شه و همه باهم برف سراسریه شمال رو جشن بگیریم تا 96 ساعت مونده به موج با ما همراه باشین تا آخرین تغییر تحولات موج پیش رو رو واستون ارائه کنیم.ممنون از نظر شما.


حسين
ساعت16:41---1 دی 1394

سلام_اكثر سايتا واسه هفته بعد نفوذ موج مديترانه رو نشون دادن_خواستم بدونم كه واسه ايلام ميشه اين دو موج باهم ادغام بشن و بارش سنكين برف وداشته باشيم؟
پاسخ:سلام آقا حسین ممنون از نظرتون. در جواب سوالتون باید بگم سرما قدری دیرتر به شما میرسه طبق الگوهای فعلی ولی اصلا جای نگرانی نیست چراکه یه جبهه ی سرد رو ترکیه هم میریزه و طی حرکت شرق سوش به غرب کشورمون و شهر شما هم میرسه و تا جایی که نقشه ها رو چک کردم غرب کشور بارشهای نابی طی موج های دی و بهمن داره و اگه اشتباه نکنم شما تا الان دو تا برف پاییزی دشت کردین قطعا تکرار این روزای قشنگ واسه شما ادامه داره ولی واسه بارش سنگین فقط سرما ملاک نیست باید با یه سیستم مدیترانه ایه قدرتمند طرف شیم ولی احتمال رخداد برف سنگین با پتانسیلی که امسال غرب کشور داره  زمستان امسال بالاست.مجتبي
ساعت15:45---1 دی 1394
سلام خيلي ممنون از پاسختون.من توي يکي از هواشناسي ها خونده بودم که اگه سيستمي امگا باشه حرکتش کند ميشه،وموندگاريش زيادتر ميشه!!ايا درسته؟؟سوال ديگم اينه که اگه به بهترين نحو سرما نفوذ کنه رشت چند درجه زير صفر ميره؟؟سوال بعدي اينکه ايا بعد ازين سرما دوباره با يه وقفه کوچک،بعدش بارش برفو يا سرما داريم؟؟منظورم تا اواخر دي هستش!؟با سپاس از شما دوست عزيز وگرامي
پاسخ:سلام آقا مجتبی عزیز. بله بندال امگا که شکل بگیره یه سمتش بارش کم و هوای گرم و سمت داخل و چپش بارش زیاد و هوای سرد حاکم میشه یعنی از طرفی فرارفت هوای گرم اتفاق میفته از سمت دیگه نفوذ هوای سرد و مرطوب و شمال کشور دقیقا روی بازوی چپ این الگو قرار میگیره . اگه این موج عمیق تر نفوذ کنه دمای رشت تا 4- هم حین بارش میرسه ولی بعید میدونم از 1- حین بارش کمتر برسه نهایتا 2- ولی باز باید موند تا 96 ساعت مونده به اومدن موج تا بشه آنالیز درستی از نحوه ی نفوذش و بارشش ارائه کرد.ممنون از نظرتون.


مجتبي
ساعت13:55---1 دی 1394
سلام.خيلي ممنون از پيش بينيتون.با اين توضيحاتي که داديدانتظار ميره که سرماي زيادي وبا ماندگاري زيادي به ماسر بزنه.سوالم از شما اينه که اگه همين نقشه ها تثبيت بش ما شاهد برف سنگين با سرماي زيادميشيم دررشت مخصوصا؟وحداقل چندروز مهمونه ما ميشه اين سرما؟؟يه توضيحي هم درمورد بندال بفرماييد خيلي ممنون ميشم.بندال يعني چي؟؟با سپاس از شما دوست عزيز وگرامي
پاسخ: سلام ، ممنونم از سوال زیبات .. با توجه به نقشه های فعلی و تثبیت سرما حداقل دو سه روز بارش برف خواهیم داشت در رشت ، و اگر اون موج مدیترانه ای که گفتم با این سرما ادغام بشه بی شک این برف رکورد خواهد زد و اما درباره بندال تو نقشه نگاه کنی در ناحیه قطبی هسته سرما به دو محور تقسیم میشه که یکی موافق عقربه های ساعت و دیگری مخالف آن در چرخشند این دو سلول بسته و امتداد سرمای آنها یک شکل هندسی بهمون میده که از دو قطب سرما تشکیل شده و این شکل هندسی به شکل امگا می باشد و اسم اصلیش بندال امگاست ؛ خود بندال متنوع است و هر یک از سلول های قطبی رو بهش ورتکس قطبی میگن که با چرخش دورانی خودش سرما رو به اطراف پراکنده میکنه، در مورد بندال تو گوگل یه سرچ کوچک بزنی جزییات رو هم میتونی مشاهده کنی
پاسخ: http://climatology.ir/?p=2913


نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:

گالري تصاوير

عضويت سريع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری

عضويت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه سایت آخرین مطالب سایت را براحتی در ایمیلتان دریافت نمایید
شبکه هاي اجتماعي