هواشناسی گیلان متوئو

پیش بینی هوای کشور

نويسنده: میلاد عزیزی سه شنبه 11 بهمن 1395 ساعت 23:23 نظر
پیش بینی هوای کشور

هواشناسی مستقل گیلان متوئو (1395/11/12)

سلام و درود بی پایان خدمت هموطنان عزیزتر از جان . با پست جدید و فوری خدمت شما هستیم بخاطر اهمیت مطالب حتما تا پایان ما را همراهی فرمایید.

 

"یورش همه جانبه ی سرما به ایران "

 

همانطور که در پیش بینی های قبلی هم عرض شد ما موج مشکوکی رو از مدت ها قبل رصد میکردیم که برای اکثر مناطق کشور بارش های خوب برف و باران میتونست بهمراه داشته باشه باید خدمت شما عزیزان عرض کنم این موج تقریبا تثبیت شده است و ورودش بطور یقین صورت میگیره اما اینکه چه مناطقی تحت تاثیر هستند و چه اتفاقی خواهد افتاد در اخطاریه ی زیر.

 

" اخطاریه"

نقشه های هواشناسی و مدل های پیش یابی بیانگر نفوذ تدریجی امواج سرد و ناپایدار از غرب و شمال غرب به کشور می باشد لذا از روز سه شنبه از سمت مرزهای غربی باید شاهد نفوذ و قدرت نمایی سرما و بارش در کشور باشیم تاکید میکنیم بارش ها از شدت بالایی در بعضی مناطق برخوردار است و با توجه به ریزش هوای بسیار سرد عرض های شمالی به منطقه ی غربی خاور میانه و کشورمان ، بارش ها اکثرا بصورت جامد یا برف خواهد بود که اختلال در آمد و شدهای شهری و همینطور انسداد راهها در پی کولاک برف ، پدیده ی غالب روزهای آینده می باشد شدت بارش ها در استان های حاشیه ی زاگرس و بخصوص سواحل دریای خزر است که با توجه به شدت بارش قطعا با مشکل عبور مرور در گذرگاه های مرتبط با این استان ها روبرو خواهیم شد اما دمای هوا برای روز های آتی کاهش چشمگیری خواهد داشت پیش بینی ما افت دما به زیر صفر حتی در باند شمالی کشور می باشد .دریای خزر هم از سه شنبه به تدریج مواج و طی روز چهارشنبه الی جمعه بشدت توفانی خواهد بود سرعت وزش باد طی ساعات ابتدایی موج با توجه به تغییرات فشاری در پاره ای مناطق بویژه نوار ساحلی خزر شدید می باشد  اوج بارش ها برای اواخر روز چهارشنبه الی اواخر وقت  پنجشنبه در غرب سواحل خزر به وقوع خواهد پیوست از مسئولین و نهاد های امداد رسان تقاضا داریم با توجه به نزدیک بودن زمان ورود موج سرد و برفی به کشور تمامی تدابیر ممکن جهت جلوگیری از وقوع خسارات مالی و خدای نکرده جانی را در نظر گیرند و تمهیدات لازم برای حمایت از باغداران و دامداران جهت پیش گیری از یخ زدگی محصولات و تلفات دامی را در نظر گیرند باز تاکید میکنیم امکان وقوع برف سنگین برای پاره ای از مناطق غربی کشور و سواحل جنوبی دریای خزر دور از انتظار نیست این وضعیت تا اوایل روز جمعه در کشور ادامه دارد و تا پایان همان روز از تراکم ابر و پدیده از مرزهای غربی کشور کاسته می شود.

 

" بازگشت رنگ و روی زمستان به ایران"

آنچه که این روزها ذهن بسیاری از شما عزیزان را مشغول کرده بود احتمال وقوع سرما در دومین ماه از فصل زمستان بود همینطور که مستحضرید طی ماه گذشته بارش ها در کل کشور کاهش بسیار چشمگیری داشت بطوریکه ما در اکثر مناطق شاهد کاهش کم سابقه ی بارش به نسبت بلند مدت بودیم اما این روند با ورود به بهمن ماه با تغییرات گسترده در لایه های مختلف جو و شاخص ها بطور کلی تغییر کرد این بار موجی که چند روزی در ذره بین ما قرار داشت بدون تغییر خاصی به فاصله کوتاه مدت رسید و انشاالله روز های آینده میهمان اکثر مناطق کشور خواهد بود جلگه نشینان گیلان و مازندران بیشترین سهم بارشی از این توده هوای سرد را خواهند داشت و بارش ها اکثر بشکل برف بخصوص برای مناطق غربی سواحل خواهد بود در استان گیلان طی روز پنجشنبه کل استان برفی و شاید در مناطق بسیار محدودی بارش غیر برف رخ بده . به نظر میرسه شهرستان انزلی رکورد دار بارشی این موج نه تنها در استان بلکه در کشور باشه برای استان مازندران و گلستان قدری بارش ها کمتر هستند اما در مناطقی از این استان ها احتمال مخلوط برف وباران و باران وجود خواهد داشت و در نواحی مستعد این دو استان برف خواهد بارید. در ادامه توجه کنید به مدل تجمعی بارش برف تا پایان روز جمعه.

و این هم کم ارتفاع نابی که میزبان سردچال قدرتمند برفیه.

توجه داشته باشید این سلول سرد و برفی از طرف سردچال بسیار قدرتمندی از عرض های بالا حمایت می شود بنابراین شرایط برای پمپاژ سرما از جنوب روسیه بر روی کشور کاملا مهیاست و با توجه به انتقال رطوبت از خلیج فارس و همراهی سرمای عرض های بالا ، لحظات نابی در انتظار چشمان زیبای هموطنان عزیزمان می باشد. در ادامه آنومالی دمای لایه ی 850 هکتوپاسکال رو طی روز پنجشنبه مشاهده می فرمایید.

شدت تغییرات دمایی و به اصلاح ناهنجاری دمایی طبق تصویر بالا بخوبی پیداست. اما دمای این لایه طی همان روز در ادامه.

از هموطنان عزیز تقاضا میکنیم از سفرهای غیر ضروری طی مدت فعالیت سامانه ی مورد نظر یعنی سه شنبه شب الی جمعه در مناطقی که ذکر شدند اکیدا خودداری فرمایند بدلیل اینکه شرایط نامساعد جوی به قدری قدرتمند هست که موجبات انسداد راه ها و جلوگیری از امداد رسانی را موجب شود .

 

از اینکه با ما تا انتها همراه بودید سپاسگزارم خبرهای تکمیلی درباره ی موج پیش رو را از کانال تلگرام هواشناسی مستقل گیلان متوئو جویا شوید. در صورت تغییرات احتمالی حتما اطلاع رسانی خواهد شد.

" یا علی مدد"

 

 

پیش بینی هوای کشور

نويسنده: میلاد عزیزی جمعه 8 بهمن 1395 ساعت 14:23 نظر
پیش بینی هوای کشور

هواشناسی مستقل گیلان متوئو (1395/11/08)

با عرض سلام و درود فراوان خدمت یکایک هموطنان عزیزم ، خدمت رسیدیم با پیش بینی وضعیت جوی کشور طی روزهای آینده لطفا تا پایان مارا همراهی فرمایید.

 

"آشتی کنان زمستان با ایران"

 

نقشه ها و مدل های هواشناسی بیانگر تقویت جریانات ناپایدار و بارشی در کشور است بطوریکه شرایط برای کاهش دما ، وزش باد و بارندگی طی روز های آینده کاملا مهیا می شود ما ابتدا موجی رو شاهد هستیم که برای امروز تا روز دوشنبه در کشور از غرب به شرق به فعالیت میپردازه و موج بعدی از سه شنبه وارد عمل میشه که از لحاظ بارش و سرما موج نسبتا بهتری برای نیمه ی شمالی کشور خواهد بود اما برای امشب تا روز یکشنبه در غرب ، مرکز و بتدریج شرق کشور شاهد بارش برف و باران خواهیم بود اما از روز شنبه بتدریج با نفوذ پرفشار سرد شمالی ، بارش ها ضمن تشدید در سواحل جنوبی دریای خزر در بعضی مناطق به شکل مخلوط برف و باران یا برف آبه خواهد بود اما سرما و بارش به اندازه ای نیست که برف آنچنانی باریدن بگیره تنها در مناطقی که نزدیک به دامنه ها هستند برف خالص خواهد بارید و در سایر مناطق دشت و جلگه ای شمال بویژه غرب سواحل ، بارش ها در بهترین حالت بشکل برفابه یا موقتا سفید شدن آن هم برای ساعات عصر و شب شنبه الی ظهر یکشنبه رخ میده و بتدریج طی همان روز از تراکم ابر و پدیده از سمت غرب سواحل کاسته میشه  و بارش ها موقتا به اتمام میرسه . در مناطق کوهستانی غرب ، مرکز و شمال کشور بارش برف رو خواهیم داشت که میتونه سبب کندی رفت و آمد وسایط نقلیه در مسیرهای کوهستانی و برف گیر این مناطق بشه بنابراین از هموطنان عزیز تقاضا داریم در هنگام عزیمت به مناطق کوهستانی البرز و زاگرس حتما  تجهیزات زمستانی بهمراه خود داشته باشند دریای خزر و خلیج فارس هم طی این هفته توفانی و متلاطم پیش بینی میشه و اصلا برای فعالیت های دریانوردی و صیادی مناسب نیست وزش باد هم طی فعالیت موج اول در مناطقی از غرب وارتفاعات و بلندی های البرز و زاگرس برای ساعاتی شدید و بهمراه کولاک برف می باشد.

 

در شکل بالا تجمع بارش باران ظرف 48 ساعت آینده رو مشاهده می فرمایید که خدارو شکر بارش های دلچسبی در اکثر مناطق بویژه غرب و شمال کشور خواهد بارید.

 

تصویر بالا نمایانگر بارش خوب برف تنها در مدت 48 ساعت آینده می باشد که قدری متغیر خواهد بود ولی بارش ها انصافا جوندار هستند برای مناطق مستعد استان گیلان ، غرب وتا حدی مرکز مازندران و گلستان بارش ها برای اواخر روز شنبه برای ساعاتی میتونه بصورت مخلوط برف و باران و طی شب و بامداد یکشنبه در مناطقی بصورت برف متناوب یا برفابه اتفاق بیوفته که برف بسیار سبکی در مناطق جنوبی و غربی جلگه ی گیلان میتونه روی زمین بشینه و در سایر مناطق جلگه مخلوط برف و باران محتمل است.

اما موج دومی هم برای کشور و همینطور سواحل جنوبی دریای خزر در راهه که این موج طبق الگوهای فعلی از ماندگاری بالایی برخورداره دلیل اصلی این اتفاق قرارگیری پرارتفاع قدرتمند در مرکز و شرق اروپا و امتداد این پرارتفاع تا عرض های شمالی بالادست کشورمونه که سبب به دام افتادن دو سلول بسته ی سردچال ، یکی بر روی شرق مدیترانه و دیگری ما بین دریای سیاه و خزره که تلاقی این دو سرد چال روی منطقه ی ما نوید بخش تداوم حرکت این قطار بارشی تا ده روز آینده به تناوب در اکثر مناطق کشور بویژه نیمه ی شمالی کشوره. در صورت تثبیت موج دوم نواحی مستعد شمال کشور از چهارشنبه الی شنبه ی هفته ی آتی میتونن با شدت و ضعف برفی باشند .

نقشه ی بالا آنومالی ارتفاع برای آخر هفته ی جاری می باشد که شاهد نفوذ کم ارتفاع با هسته ی سرد به کشور هستیم . اما دمای هوا از اواخر وقت شنبه روند کاهشی به خود میگیره بطوریکه ما عدد کاهش دما برای سواحل جنوبی دریای خزر رو بین 7 الی 12 درجه تا پایان هفته و سایر مناطق 5 الی 10 درجه در نظر میگیریم با توجه به الگوهای فعلی تنها روز دوشنبه تا بعد ظهر سه شنبه موقتا از بارش ها و تراکم ابرها کاسته میشه اما موج اصلی برای روز سه شنبه از مرزهای غربی کار خودشو با قدرت آغاز میکنه که در صورت تثبیت نقشه های امروز مناطقی که لباس سپید به تن خواهند کرد بسیار بیشتر از موج اول خواهد بود.


در شکل بالا آنومالی دمایی روز دوشنبه همزمان با خروج موج رو مشاهده می فرمایید . اما طی روز های آینده روند تغییرات شاخص ها بسیار مهم خواهد بود شاخص هایی که نقش اساسی در تعیین سرنوشت مدل ها و رنگ های در هم آمیخته ی آن بر عهده دارند.

 

                                      

                                      

                                      

 

آنچه که از برآیند شاخص ها میشه دریافت کرد اینه که ما برای بارش سراسری و سرمای بیشتر نیاز به تغییرات اندکی در شاخص ها داریم و فعلا اون چاشنی لازم برای سرما و بارش که بتونه مناطق غیر مستعد رو هم برفی کنه متاسفانه وجود نداره و فعلا در حد احتمالاته اما با اندک تغییرات طی روز های آینده میشه به عزیزانی که در مناطق نزدیک به ساحل جلگه ی شمال یا به اصطلاح غیر مستعد زندگی میکنند این قول رو داد که حداقل یک بار هم شده طی ده روز آینده شاهد بارش زیبای برف در منطقشون باشند انشاالله.

گزارش های تکمیلی ما رو در کانال تلگرام ما حتما دنبال کنید ما سوال های شما رو در باره ی موج های احتمالی برفی طی روزهای آینده حتما در وبسایت پاسخگو هستیم ضمن اینکه آخرین تغییرات جدی در الگوها حتما اطلاع رسانی خواهد شد. با سپاس که تا انتها با ما بودید.

" یا علی مدد"

 

 

 

پیش بینی هوای کشور

نويسنده: میلاد عزیزی شنبه 24 دی 1395 ساعت 23:47 نظر

 

هواشناسی مستقل گیلان متوئو (1395/10/25)

با عرض ادب و احترام خدمت یکایک هموطنان عزیزم در خدمت شما هستیم با پست جدید لطفا تا پایان ما را همراهی فرمایید.

 

" چشمان وطن رو به آسمان، چشم انتظار نزول رحمت الهی "

آخرین تصاویر دریافتی از ماهواره بیانگر نفوذ موج جدید بارشی از غرب سواحل جنوبی دریای خزر به منطقه می باشد لذا شرایط برای افزایش ابر بارش متناوب باران ، وزش باد و کاهش دما در سه استان گیلان ، مازندران و گلستان طی امروز شنبه فراهم می باشد ضمن اینکه شدت بارش ها در استان گیلان و غرب مازندران خواهد بود که در ارتفاعات این بارش ها بشکل برف نمایان خواهد شد با توجه به توفانی بودن دریا شرایط برای فعالیتهای دریانوردی و صیادی طی 24 ساعت آینده نا مناسب می باشد. اما عمر  این موج بسیار کوتاه و تا شب نیمه ی شمالی کشور را ترک میکند سرمای هوا تنها یادگار این موج خواهد بود که بین 3 الی 7 درجه کاهش دما در مناطق شمالی کشور رخ خواهد داد.در شکل زیر آنومالی دمایی روز یکشنبه با خروج موج مورد نظر را مشاهده می فرمایید.

اما برای اواسط روز یکشنبه باید منتظر نفوذ موجی تازه نفس از مرزهای غربی به کشور باشیم که بعد هفته ها آرامش جو ، نوید شروع مجدد بارش ها در کل کشور عزیزمان را برای ماه آینده می دهد. انشاالله از روز یکشنبه با نفوذ این موج ابتدا استان های غربی و مرکزی و سپس نواحی شرقی باید منتظر بارش متناوب برف و باران در شهر و دیار خود باشند این موج هم از سرعت بالایی برخوردار است بنابراین پایان روز دوشنبه خروج کامل این سامانه را از مرزهای شرقی کشور شاهد خواهیم بود.

اما برای ادامه ی زمستان ما همچنان سر حرف خود هستیم و باید با تاخیری نسبتا طولانی منتظر تغییرات شدید شاخص ها باشیم بطوریکه با رخنه ی پر ارتفاع نسبتا قدرتمندی به منطقه ی شمالگان و انحراف ورتکس قطبی از مدار خود ، شاهد ریزش هوای فوق سرد قطبی به مناطقی از جنوب اروپا و غرب آسیا طی بازه های زمانی نامشخص خواهیم بود به نظر می رسد با جدا شدن هسته های سرما این بار ما شاهد شاهد ناهنجاری شدید دمایی از نوع سرد باشیم که در بهمن ماه معمولا با توجه به قدرت گرفتن اواج مرطوب مدیترانه ای و غربی می توانیم شاهد شکل گیری موج های ادغامی و قدرتمند در کشورمان باشیم که نوید بخش بارش های سراسری برف و باران خواهد بود ما هرچقدر با تاخیر این روند تغییرات را تجربه کنیم قطعا از شدت بالاتری برخوردار خواهد بود. اگر توجه کرده باشید هم اکنون در بخش هایی از اروپای شمالی  و اسکاندیناوی شاهد بارش برف و سرمای نرمال به نسبت سالیان گذشته هستیم و دلیل اصلی آن حضور کم ارتفاع قطبی در مدار اصلی خودش می باشد ضمن اینکه در منطقه ی ما و شمال آسیا پرارتفاع ساکن و قوی همچنان قدرتمنایی میکند اما به نظر به پایان عمر خود نزدیک می شود و ما با ماهی پر مخاطره روبرو خواهیم شد. یک اشاره هم میکنیم به مناطق جنوبی کشورمان که طی ماه آینده باید شاهد استارت بارش های زمستانه بعد مدت ها  بی بارشی باشند.

                                    

برای دوستانی که به شکلی حرفه ای هواشناسی را دنبال میکنند ما شاخص های مهم پیش بینی را بصورت هفتگی در کانال و وبسایت رسمی گیلان متوئو منعکس میکنیم.

شاخص AO و پیش بینی دو هفته ای آن.

                                  

شاخص NAO :

                                  

 

شاخص PNA :

                                 

بطور کلی ما برای بهمن ماه در نیمه ی شمالی کشور شاهد بارش های نرمال در نیمه غربی نرمال متمایل به بالای نرمال ، نیمه ی شرقی و جنوبی نرمال تا زیر نرمال خواهیم بود و دما هم در نیمه ی شمالی کشور طی این ماه بطور متوسط نرمال تا زیر نرمال و در نیمه ی جنوبی بالای نرمال بلند مدت خود خواهد بود.

با توجه به تغییرات شدید الگوها بخصوص در بلند مدت اطمینانی به الگوهای بلند مدت بارشی و دمایی نمی توان داشت و هر روز ما شاهد وقوع تغییرات شدید در آپدیت ها هستیم بنابراین ما و همکاران ما بسیار می کوشیم تا اطلاعات درست تری از آنچه در آینده ی جوی کشور رخ خواهد داد ، به اطلاع شما دوستان برسانیم الگوهای تجمعی بارش برف و باران طی ده روز آینده را در مدل های زیر مشاهده فرمایید ضمن اینکه باید شاهد تغییرات گسترده در این مدل ها برای روز های آتی باشیم.

 

شکل بالا تجمعی بارش ده روزه ی کشور و منطقه بود در ادامه تجمعی بارش برف ده روزه ی منطقه.

 

انشاالله که الگوهای بالا در حد نقاشی نباشند و بسیار پر رنگ تر به وقوع بپیوندند. از اینکه تا پایان مارا همراهی فرمودید سپاسگزاریم . کانال تلگرام هواشناسی گیلان متوئو با بروز ترین و کامل ترین اطلاعات هواشناسی منطقه و کشور در خدمت شما عزیزان می باشد ما را به دوستان خود معرفی کنید.

منتظر نظرات و انتقادات سازنده ی شما عزیزان هستیم .در صورت تغییرات جدی در الگو های هواشناسی سریعا اطلاع رسانی خواهیم کرد.

" یا علی مدد "

صفحه قبل 1 2 3 4 5 ... 28 صفحه بعد

گالري تصاوير

عضويت سريع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری

عضويت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه سایت آخرین مطالب سایت را براحتی در ایمیلتان دریافت نمایید
شبکه هاي اجتماعي