پیش بینی هوای کشور

پیش بینی هوای کشور

نويسنده: میلاد عزیزی پنج شنبه 1 مهر 1395 ساعت 18:3 نظر

هواشناسی گیلان متوئو (1395/07/01)

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و همراهان همیشگی گیلان متوئو در خدمت شما هستیم با پیش بینی هوای روز های آینده همچنین امروز پیش بینی فصلی که قولش رو داده بودیم ارائه میکنیم امیدواریم مورد توجه شما دوستان واقع بشه.

 

"هوای خنک اروپایی در راه سواحل شمالی کشور"

   

 

با توجه به تصاویر دریافتی از ماهواره ، بتدریج از اواخر روز جمعه باید شاهد نفوذ امواج ناپایدار و هوایی خنک به نوار شمالی کشور باشیم که برای روز شنبه با نفوذ پرفشار خنک از شرق دریای سیاه بر روی سواحل شمالی بارش ها در این مناطق سرو شکل بهتری به خود خواهد گرفت. بارش ها بیشتر محدود به نوار ساحلی خزر و استان اردبیل می باشد اما به شکل پراکنده برای شمال استان های آذربایجان شرقی و غربی نیز شاهد بارش های رگباری خواهیم بود . اوج بارش ها برای روز شنبه لغایت یکشنبه در استان های گیلان و غرب مازندران اتفاق خواهد افتاد و برای روز یکشنبه برای شرق سواحل هم بارش ها میتونه در حد آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن رودخانه ها باشه .بنابراین برای روز های شنبه و یکشنبه بارش ها در مناطقی از استان گیلان و مازندران میتونه منجر به آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن رودخانه بشه. اما وضعیت دریا طی جمعه تا دوشنبه مواج و توفانی پیش بینی میشه و برای فعالیت های دریانوردی و صیادی اصلا مناسب نمی باشد.شرایط ناپایدار تا اواسط هفته جسته گریخته ادامه خواهد یافت و بتدریج از اواسط هفته بطور موقت جوی آرام رو در منطقه خواهیم داشت در ادامه نمودار پیش بینی بارش طی 192 ساعت آینده رو مشاهده می فرمایید.

 

محدوده ی بارشی موج پیش رو در شکل بالا قابل مشاهده می باشد.

با نفوذ هوای خنک اروپایی دما هوا در این مناطق بین 5 تا 10 درجه ی سلسیوس کاهش می یابد که برای روز یکشنبه این کاهش دما محسوس می باشد برای مثال اگر امروز پنج شنبه دمای شهر رشت بین 19 الی 29 درجه متغییر بود برای روز یکشنبه این عدد بین 17 الی 19 درجه خواهد بود.

 

 

                           "پیش بینی فصلی گیلان متوئو برای فصل پاییز"

بالاخره با تکمیل اطلاعات و تجزیه و تحلیل آخرین داده های هواشناسی به جمع بندی لازم برای ارائه پیش بینی فصلی پاییز 95 رسیدیم و سعی کردیم عامیانه و بطور کلی شرایطی که با احتمال بالای 50% رخ خواهد داد شرح بدیم امیدواریم مورد علاقه ی شما عزیزان واقع بشه.

 

آخرین وضعیت نینو 3.4 (آنسو):

به نظر میرسه ما برای پاییز با نینوی منفی تا خنثی سرو کار داریم و ما شاهد لالینای ضعیف خواهیم بود.

                                

 

"شاخص mjo (مادن جولیان)"

در شکل زیر 8 ناحیه مشخص است که برای بارش جنوب کشور ما ناحیه 1 و 8 بهترین ناحیه می باشد 

                                     

 

"دمای فعلی آبهای جهان"

 

"آنومالی آبهای بین المللی"

 

"آخرین وضعیت iod (دوقطبی اقیانوس هند)"

 

شاخص دو قطبی اقیانوس هند برای بارش جنوب و جنوب شرق کشور بسیار موثر می باشد بطوریکه هرچه شاخص iod مثبت باشه نشان دهنده ی گرمتر بودن غرب اقیانوس هند نسبت به شرق آن است و امواج بارشی که از جنوب غرب نفوذ میکنند با تغذیه مناسب رطوبتی اقیانوس هند بارش های به مراتب بهتری خواهند داشت اما متاسفانه برای 4 ماه آینده این شاخص طبق آخرین آپدیت ها منفی می باشد که سبب بلاک شدن موج های سرخ و سودانی می شود و در نهایت موجب کاهش بارش این منطقه خواهد شد.

 

"آخرین وضعیت nao (شاخص اقیانوس اطلس شمالی)"

                    

 

شاخص اقیانوس اطلس شمالی در حالت منفی سبب گسترش و نفوذ امواج مدیترانه ای به کشور می شود که در شکل بالا پیش بینی 14 روزه ی این شاخص رو مشاهده میکنید.

 

"وضعیت شاخص ao"

                     

 

شاخص ao در حالت منفی بهترین شرایط رو جهت نفوذ امواج سرد شمالی فراهم می کند که پیش بینی 14 روزه ی این شاخص رو مشاهده می فرمایید.

 

در ادامه پیش بینی تصویری بارش و دما طی 4 ماه آینده:

 

 

 

و اکنون پیش بینی فصلی تصویری از سایت روسیه:

                      

 

                                 

اطلاعات بالا شاید بطور کلی و مختصر باشه و کمی تخصصی بنابراین اکنون به تشریح تصاویر بالا میپردازیم. با توجه به داده های هواشناسی فصلی ما برای سه ماه آینده شاهد کاهش بارش در نوار شرقی و مرکزی خواهیم بود برای نوار جنوبی هم شرایط کمتر از نرمال خواهد بود تنها در سواحل شمالی کشور و تا حدی شمال غرب کشور بارش ها بالاتر از نرمال خواهد بود برای غرب کشور بیشتر شرایط نرمال رو شاهد خواهیم بود از نظر دمایی اکثر مناطق بویژه غربی ، مرکزی و شمالی دما بین 0.5 تا 1.5 درجه ی سلسیوس بالاتر از نرمال خواهد بود .

برای سواحل شمالی کشور پیش بینی میشه طی ماه های مهر و آبان بارش ها نرمال و برای آذر و دی کمی فراتر از نرمال باشه اما از لحاظ دمایی اندکی بالاتر از نرمال خواهیم بود اما در مقایسه با بارش های سال گذشته ی آذر ماه با کاهش بارش روبرو هستیم بخصوص برای غرب کشور و در هر صورت باید به این نکته توجه داشت که بارش های سال گذشته در غرب کشور فوق تصور بودند و علت اصلی آن فعالیت بیش از اندازه ی سرخ بود.بنا بر این در کل پاییز مرطوب و نرمالی برای نیمه ی شمالی و کم بارش و خنک تر از نرمال برای شرق کشور انتظار داریم داشته باشیم . به نظر میرسه روز های بارانی در ماه آذر بیشتر از مهر و آبان برای استان های شمالی داشته باشیم .

در ادامه ما حتما با گزارش ها و آپدیت های تکمیلی در خدمتتون خواهیم بود لطفا با نظرات سازنده تون مارو حمایت کنید.ممنون که حوصله کردید و تا پایان با ما همراه بودید.

"یا علی مدد"

گالري تصاوير

عضويت سريع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری

عضويت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه سایت آخرین مطالب سایت را براحتی در ایمیلتان دریافت نمایید
شبکه هاي اجتماعي