چله ی کوچک زمستان گریبان نیمه شمالی را گرفت

چله ی کوچک زمستان گریبان نیمه شمالی را گرفت

نويسنده: میلاد عزیزی پنج شنبه 27 اسفند 1394 ساعت 12:35 نظر
چله ی کوچک زمستان گریبان نیمه شمالی را گرفت

هواشناسی گیلان متوئو (1394/12/27)

عرض ادب و احترام دارم خدمت همراهان همیشگی و دوست داشتنی گیلان متوئو در خدمت شما هستیم با پیش بینی هوای آخرین روز های سال 94 و روز های آغازین سال 95 . لطفا ما رو تا پایان همراهی فرمایید.

 

"برف و باران نیمه شمالی کشور رو در برگرفت"

 

 

 

 

 

همینطور که انتظار داشتیم موجی سرد از سه شنبه به نیمه شمالی نفوذ کرد که سبب بارش های خوب برف و بارون در اکثر مناطق غربی و شمالی گردید. از چهارشنبه با شمالی شدن سوی جریانات و نفوذ زبانه های پرفشار به سواحل جنوبی دریای خزر افت قابل ملاحظه ی دما رخ داد و ارتفاعات و نواحی سردسیر برفی شدند. از بعد ظهر و شب همین روز طبق پیش بینی که در پست قبلی صادر کرده بودیم بارش در بعضی مناطق جلگه هم بشکل بارش مخلوط برف و باران و یا برفابه مشاهده شد.اما برای ادامه کار هوا به چه شکلی خواهد بود . طی امروز تا بامداد فردا همچنان بارش های متناوب و رگباری رو در استان های غربی ،جنوب آذربایجان ها ، اردبیل ،زنجان ،قزوین و سواحل جنوبی دریای خزر و در نهایت شمال شرق کشور خواهیم داشت و هرچه به سر شب نزدیک میشیم از سمت غرب کشور کاهش ابر و پدیده رو شاهد خواهیم بود ضمن اینکه همچنان برای آذربایجان ها و اردبیل و زنجان و ارتفاعات شمال کشور طی امروز بارش پراکنده ی برف پیش بینی میشه و به نظر از فردا بتدریج آسمانی نیمه ابری تا ابری همراه با کاهش ابر رو داشته باشیم برای مناطقی که بارش برف داشتند طی صبح فردا یخبندان رخ خواهد داد.

اما باز هم قراره موجی سرد برای اوایل سال 95 به کشور نفوذ کنه که توضیحات مفصل در ادامه داده میشه.

 

برای سواحل دریای خزر تا بامداد فردا برای غرب سواحل و تا فردا شب برای شرق سواحل جسته گریخته بارش خواهیم داشت که رفته رفته از سمت غرب سواحل از امروز کاهش ناپایداری رو خواهیم داشت و به نظر میرسه روز جمعه هوایی ابری برای صبح در بعضی مناطق بارش پراکنده بتدریج طی عصر و شب نیمه ابری داشته باشیم. اما روز شنبه برای کل سواحل آسمانی آفتابی تا نیمه ابری خواهیم داشت بهمراه افزایش نسبی دما دلیل این افزایش دما نزدیک شدن کم فشاری با مرکزیت 1002 میلی بار به مرکز دریای خزره و با توجه به قرار گیری پرفشار در فلات مرکزی ایران ،جریانات هوا طی روز شنبه و یکشنبه در استان های ساحلی دریای خزر و استان اردبیل جنوبی خواهد شد و طی اواخر روز شنبه و یکشنبه انتظار افزایش محسوس دما بویژه در ارتفاعات رو داریم .

 

شکل بالا تکمیل عرایض بنده در پاراگراف قبلی بود .پس برای اولین روز سال نود و پنج ما برای شمال کشور آسمانی آفتابی تا نیمه ابری بهمراه افزایش محسوس دما و در ارتفاعات و برخی مناطق جلگه وزش باد های گرم و جنوبی پیش بینی میکنیم. البته این وضعیت زیاد پایدار نخواهد بود چراکه از همان روز قراره موجی سرد دوباره از شمال غرب وارد کشورمون بشه و دوباره شاهد ناپایداری به شکل بارش باران و برف و وزش باد و کاهش دما در این مناطق باشیم. لازم به ذکره موج مورد نظر از اواخر روز شنبه از مرز های غربی به کشور نفوذ میکنه و طی روز یکشنبه و دوشنبه مناطق بیشتری از شمال غرب و مرکز رو در بر میگیره و برای سواحل جنوبی دریای خزر هم باید از یکشنبه شب منتظر شمالی شدن جریانات ، وزش باد شمالی و سرد و همچنین کاهش دما و آغاز این بارش ها باشیم.حرکت این موج بسیار سریع است و بسرعت به سواحل دریای خزر و شمال شرق کشور هم میرسه و به نظر دو سه روزی در سواحل جنوبی دریای خزر و شرق و شمال شرق کشور شاهد ناپایداری باشیم. یک بار دیگه وضعیت جوی اوایل سال 95 رو مرور میکنیم . ابتدا برای اولین روز فروردین شاهد افزایش محسوس و موقتی دما خواهیم بود سپس از عصر و شب سوی جریانات شمالی شده و بتدریج کاهش دما و بارش باران از سمت غرب سواحل آغاز میشه پس دومین روز فروردین ماه ،هوایی ابری و سرد و بارونی برای شمال کشور در پیش خواهیم داشت .

 

شکل بالا نفوذ سرما رو از عرض های بالاتر طی روز دوشنبه نشان میده که بتدریج به کل نیمه ی شمالی این سرما میرسه . باید خدمتتون عرض کنم سرمای این موج بسیار کمتر از موج قبلیه و این بار بیشتر در مناطق کوهستانی بارش برف خواهیم داشت. برای شمال غرب کشور یعنی استان های آذربایجان شرقی ،غربی و اردبیل هم بارش متناوب برف رخ خواهد داد.

 

در شکل بالا تجمعی بارش برف طی امروز تا ده روز آینده رو مشاهده میفرمایید در ادامه تجمعی بارش هم قرار داده میشه.

 

در شکل بالا تجمعی بارش باران طی ده روز آینده رو مشاهده می فرمایید.

برای روز های ابتدایی سال 95 طبق مدل های امروز هوا بسیار متغیر خواهد بود یعنی ابتدا افزایش نسبی دما و بعدش نفوذ موج سرد و بارشی و مجددا یه وقفه داریم .در کل برای 10 روز ابتدایی 2 الی 3 موج وارد کشور میشه که طی گزارش های آتی در باره ادامه وضعیت بارش در تعطیلات نوروز بیشتر صحبت میکنیم و حتما پیش بینی خودمون رو برای روز طبیعت (سیزده فروردین) در وبسایت و کانال گیلان متوئو قرار میدیم فعلا طبق مدل های امروز موجی برای اون بازه دیده نمیشه ولی بخاطر وجود تغییرات بالای مدل ها لاجرم طی روز های آتی اطلاع رسانی خواهیم کرد.

 

در شکل بالا آنومالی دمایی برای اولین روز سال 95 رو مشاهده می فرمایید. طبق رنگها مشخصه که باید منتظر افزایش قابل ملاحظه ی دما برای سواحل جنوبی دریای خزر طی این روز باشیم. و سپس کاهش دما طی شب.

از اینکه امروز هم با ما بودید از شما سپاسگزاریم حتما گزارش های بعدی مارو دنبال کنید تا شمارو در جریان کم و کیف تغییرات جوی طی ایام نوروز قرار بدیم.

از خداوند متعال سالی همراه با بهترین ها برای شما عزیزان و مخاطبان گیلان متوئو آرزومندیم و امیدواریم در سال جدید هم همچنان با وبسایت خودتون همراه باشید و ما رو یاری کنید تا همان چیزی که شما توقع دارید باشیم بشیم. کم و کاستی های ما رو بر ما ببخشید و اگر اشتباهی در گزارش ها رخ داد از شما دوستان عذرخواهی میکنیم.در پناه حق باشید.

"یا علی مدد"

 

 

پیش بینی هفته آخر اسفند

نويسنده: میلاد عزیزی دو شنبه 24 اسفند 1394 ساعت 11:57 نظر
پیش بینی هفته آخر اسفند

هواشناسی گیلان متوئو (1394/12/24)

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و همراهان عزیز گیلان متوئو در خدمت شما هستیم با آخرین پست سال 94 و جا داره پیشاپیش فرارسیدن سال جدید را خدمت دوستان عزیزم تبریک عرض کنم و آرزوی صحت و سلامت به همراه سالی پر خیر و برکت برای تمامی فارسی زبانان جهان را از درگاه ایزد منان آرزومندم.

 

"آخرین قدرتنمایی زمستان در واپسین روز های سال"

 

با توجه به آخرین نقشه های پیش یابی از امروز باید منتظر نفوذ موجی تازه نفس از مرز های غربی به کشور عزیزمون باشیم بر این اساس برای امروز دوشنبه بتدریج از استان های ایلام ، لرستان ،کرمانشاه ،کردستان ،خوزستان و آذربایجان غربی استارت این بارش ها رو خواهیم داشت همراهی این موج با کمفشار جنوبی سبب میشه که اغلب بارش ها به شکل رگباری و شدید و گاهی همراه با رعد و برق بویژه در مناطق جنوبی تر باشه.فردا این بارش ها گسترده تر شده و به نواحی مرکزی هم میرسه یعنی استان های همدان ، مرکزی ، زنجان ،چهارمحال و بختیاری ،کهگیلویه و بویر احمد و با شدت کمتر قزوین ،البرز ،تهران ،قم و ارتفاعات البرز شاهد این بارش ها خواهند بود ضمن اینکه با توجه به حرکت سریع این موج در مناطق یاد شده وزش تند باد های لحظه ای و شدید دور از انتظار نیست.بیشترین فعالیت این موج در استان های چهارمحال و بختیاری و شمال خوزستان خواهد بود حرکت این موج به شکل مورب خواهد بود بنابراین سهم بارش های جنوب و جنوب شرق کشور از این سامانه بسیار کم و ناچیز است و منطقه ی غرب و جنوب غرب تا شمال شرق محدوده ی فعالیت این موج میباشد. این موج با سرعت بالایی که داره چهارشنبه شب از شمال شرق خارج میشه ولی موج بعدی سه شنبه شب و چهارشنبه بسرعت از شمال غرب و شمال وارد کشور میشه که در ادامه توضیحات مربوط به این موج هم داده میشه.لازمه که بارش های 10 روز آینده ی کشور رو طی مدل تجمعی جی اف اس مشاهده فرمایید.

در ادامه مدل تجمعی بارش برف 10 روز آینده.

با توجه به نفوذ کم فشار برای امشب تا فردا ظهر برای سواحل جنوبی دریای خزر و استان اردبیل انتظار افزایش محسوس دما و وزش باد گرم بویژه در ارتفاعات رو داریم که در بعضی مناطق جلگه ای احتمال تشکیل مه هم وجود داره و در بعضی ساعات وزش باد گرم و جنوبی رو خواهیم داشت اما این پایان کار نیست چرا که قراره موجی بسیار سرد از سه شنبه عصر به این خطه نفوذ کنه و بهمراه شمالی شدن جریانات ، شاهد کاهش چشمگیر دما باشیم بطوریکه دما برای نوار جلگه ای برای روز چهارشنبه تک رقمی و برای بامداد پنجشنبه میتونه به زیر پنج درجه ی سلسیوس هم برسه بنابراین برای سه شنبه شب که مصادف میشه با چهارشنبه سوری از عصر همین روز افزایش ابر و بارش های رگباری و متناوب رو داریم و برای روز های چهارشنبه و پنجشنبه این بارش ها شدیدتر هم شده و با توجه به کاهش 7 الی 15 درجه ای دما روز های سردی در انتظار این مناطق خواهد بود لازم به ذکر است با توجه به کاهش 10 الی 15 درجه ای دما در ارتفاعات و مناطق سردسیر شمال و شمال غرب کشور باید منتظر چهره ای زمستانی و برفی طی روز های آینده باشیم و در شکل بالا پوشش برف ده روز آینده بسیار چشمگیره . بنابراین با توجه به برفی شدن مناطق زیادی از شمال غرب طی روز های چهارشنبه و پنج شنبه از باغداران و کشاورزان عزیز تقاضا داریم برای جلوگیری از سرما زده گی درختان تمهیدات لازم رو بکار گیرند که انشاالله شاهد خسارات جبران ناپذیر نباشیم.

 

در شکل بالا که مربوط به 24 ساعت آینده ست نزدیک شدن کم فشار با مرکزیت 993 میلی بار به سواحل جنوبی دریای خزر مشخصه که سبب وزش باد گرم و جنوبی در این مناطق میشه .

 

در شکل بالا آنومالی دمایی طی روز پنجشنبه نشان داده شده که کاهش قابل ملاحظه ی دما با توجه به میانگین بلند مدت دیده میشه و ناشی از نفوذ موج قدرتمند و سرد آخر هفته است.

 

شکل بالا هم نفوذ سرما از عرض های بالاتر به همراه پرفشاری سرد طی روز پنج شنبه رو نشان میده که طی این روز بارش ها در اکثر مناطق سردسیر و ارتفاعات شمال و شمال غرب به شکل برف خواهد بود.

 

شکل بالا  هم آنومالی ارتفاع طی روز چهارشنبه رو نشان میده که بهمراه این کاهش ارتفاع بارش ها هم سر و شکل بهتری به خودشون میگیرند.

 

با توجه به کاهش دمایی که طی روز های چهارشنبه تا جمعه در شمال غرب و شمال کشور خواهیم داشت و بارش هایی هم که نسبتا سنگین خواهند بود انتظار بارش برف در محور های مواصلاتی این مناطق رو داریم لذا از هموطنان عزیزی که طی این مدت قصد عزیمت به استان های شمالی و شمال غربی کشور رو دارند تقاضا داریم وسایل نقلیه ی خودشون رو به تجهیزات ایمنی و زمستانی مجهز کنند. این موج سرد طبق الگوهای امروز تا ظهر جمعه در شمال کشور فعاله و بتدریج طی همون روز از سمت غرب سواحل دریای خزر شاهد کاهش ابر و پدیده خواهیم بود . دیگه باید با زمستان 94 با همه کم بارشی و گرم بودناش خداحافظی کنیم و امیدوار باشیم سال آینده سال بسیار بهتری نسبت به امسال باشه و با توجه به بارش های زیر نرمالی که در خیلی از مناطق رخ داد میطلبه که در مصرف آب از همین الان صرفه جویی کنیم تا در فصل گرم سال دچار بحران آب و خشکسالی نشیم. خیلی از شما دوستان از ما میپرسید دیگه برف سواحل تموم شده ؟ باید عرض کنم بله به نظر خیلی وقت بود که ما وارد فصل بهار شده بودیم ولی تقویم چیز دیگه ای نشون میداد واسه موج پیش رو تو شهرهایی مثل آستارا ، تالش و نقاط مستعد دیگه تو گیلان با توجه به کاهش محسوس دما طی شب چهارشنبه و بامداد پنجشنبه احتمال مخلوط برف و باران وجود داره البته به شکل ضعیف چراکه دما ها در این مناطق میتونه تا 2 درجه هم برای لحظاتی برسه.از اینکه کم و کاستی های مارو تحمل میکنید ممنونیم از شما و بازم فرارسیدن سال جدید رو به شما دوستان تبریک عرض میکنم.ممنون که با ما همراه بودید در صورت تغییرات در نقشه ها حتما اطلاع رسانی میکنیم.

"یا علی مدد"

پیش بینی هفتگی

نويسنده: میلاد عزیزی دو شنبه 17 اسفند 1394 ساعت 12:30 نظر
پیش بینی هفتگی

هواشناسی گیلان متوئو (1394/12/17)

با عرض ادب و احترام خدمت تمامی هموطنان عزیز و مخاطبان گرامی گیلان متوئو . از شما تقاضا دارم امروز هم تا پایان ما رو همراهی فرمایید.

 

"چشم انداز سرما در واپسین روز های زمستان"

 

دوستان عزیز ابتدا به پیش بینی وضعیت جوی طی چند روز آینده میپردازیم سپس چکیده ای از ادامه ی مسیر زمستان در آخرین روز های اسفند خدمت شما ارائه خواهیم کرد.

طبق آخرین نقشه های دریافتی از ماهواره های هواشناسی طی امروز شاهد ناپایداری جوی در بعضی مناطق نیمه شمالی و شمال شرق کشور خواهیم بود برای سواحل جنوبی دریای خزر بویژه شرق سواحل شاهد بارش های پراکنده و ابرناکی هستیم که این وضعیت تا بامداد فردا در این مناطق ادامه داره اما از ظهر امروز از غرب سواحل کاهش ابر و پدیده رو شاهد خواهیم بود ولی برای روز های آینده شاهد روز های طلایی بارش در شرق و شمال شرق کشور خواهیم بود بطوریکه ما متقاعد به صدور اخطاریه برای این خطه از کشور عزیزمون شدیم.

"اخطاریه رسمی شماره 7 "

 

تصاویر و مدل های هواشناسی از حاکم شدن جوی ناپایدار و موجی نسبتا قوی از امروز تا اوایل هفته ی آتی در نیمه شرقی کشور است. لذا از امروز شاهد افزایش ابر وزش باد و بارش های رگباری و گاها شدید و در بعضی مناطق رعد و برق خواهیم بود.برای استان های خراسان شمالی ،رضوی ،جنوبی ،شرق سمنان،کرمان ،یزد و سیستان و بلوچستان شاهد وقوع ناپایداری بشکل بارش های رگباری و گاها شدید هستیم که تا فردا شب ادامه دار است اما از چهارشنبه حجم بارش ها رو در جنوب شرق کشور شاهد هستیم یعنی استان های خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان که با توجه به انتقال رطوبت مناسب از دریای عمان و خلیج فارس و شیب مناسب فشاری منطقه بارش های قابل توجه ای برای این مناطق طی روز های واپسین هفته انتظار داریم.این شرایط طی عصر و شب با توجه به تقویت ابرهای همرفتی تشدید خواهد شد بنابراین احتمال طغیان رودخانه های محلی و وقوع سیلاب در این مناطق دور از انتظار نمی باشد. از هموطنان عزیز تقاضا داریم طی روز های آتی از سفر های غیر ضروری به این مناطق اجتناب کنند.به نظر میرسه با وقوع بارش های جدید اوضاع بارشی شرق و جنوب شرق کشور که تا به اینجا از وضعیت اسفناکی برخوردار بوده قدری بهتر از گذشته شود.

 

"باغداران و کشاورزان آماده ی مقابله با سرمای دیر رس"

 

هموطنان عزیزم همینطور که مستحضر هستید زمستان امسال از لحاظ دمایی گرمتر از نرمال و از لحاظ بارشی بطور کلی ضعیفتر از نرمال عمل کرده و این عوامل زیادی داشته که یکی از قویترین علل این گرمای غیر عادی زمستان امسال تاثیرات غیر مستقیم پدیده ی النینو بر روی خاور میانه و کشور عزیزمونه البته نباید تغییرات آب و هوایی و گرمایش زمین رو نادیده گرفت ولی در کل همه ی عوامل دست به دست هم دادن تا ما شاهد گرمترین زمستان سالیان اخیر در کشور باشیم. به تبع این افزایش دما و جهش ژنتیکی گیاهان و درختان ما شاهد گل دادن درختان میوه و حتی سبز شدن پوشش جنگلی هستیم و این شرایط با توجه به بازه ی زمانی که درش هستیم میتونه بسیار خطرناک باشه چراکه با اولین سرمای دیر رس که تا اولین ماه بهار هم میتونه اتفاق بیوفته ما باید شاهد نابودی بسیاری از محصولات باغی باشیم.در حال حاضر موجی نسبتا سرد در نقشه ها دیده میشه که برای اواخر هفته ی آتی از غرب و شمال غرب به کشور نفوذ میکنه و کاهش شدید دمای هوا رو در پی داره اگه نقشه ها تغییر آنچنانی نداشته باشند ما دوباره میتونیم شاهد سفید پوش شدن مناطق زیادی از کشور بویژه شمال غرب کشور باشیم.برای سواحل جنوبی دریای خزر یعنی استان های شمالی کشور برای این هفته تنها افزایش تدریجی دما طی مدت روز و مه صبحگاهی رو خواهیم داشت امروز هم شاهد بارش های پراکنده در بعضی نقاط هستیم که در شرق سواحل بارش ها شکل و شمایل بهتری خواهند داشت. اما سرمایی که صحبتشو کردیم بر روی سواحل شمالی کشور هم بی تاثیر نخواهد بود و در صورت نفوذ این موج سرد قطعا سواحل شمالی از رکورد داران بارش برف و باران خواهند بود فعلا برای اوایل هفته ی آتی نزدیک شدن صفوف کم فشار به سواحل شمالی رو خواهیم داشت که پیامد این قضیه افزایش محسوس دما میتونه باشه اما در صورت تثبیت نقشه ها سرمای جونداری یه این خطه از کشور هم نفوذ خواهد کرد قطعا طی روز های آتی با تغییرات زیادی روبرو هستیم اما وظیفه ی ما اطلاع رسانی است تا در صورت وقوع چنین سرمایی مردم عزیز این مناطق غافلگیر نشوند و اقدامات مقتضی رو طی فرصت بعمل آورند.تا از یادم نرفته باید یه نوید به جنوبی های نازنین بدم که بارش های خوبی تا پایان سال و حتی اوایل سال آتی در پیش رو دارند و بنده بسیار به وقوع موج های جنوبی و پر بارش خوش بین هستم.حتما در صورت تغییرات جدی در نقشه ها اطلاع رسانی خواهد شد . در ادامه نقشه های بارشی تجمعی برای ده روز آینده رو خدمت شما عزیزان ارائه میکنیم.

 

این نمودار تجمعی بارش ظرف ده روز آینده رو نشون میده که رنگ بنفش اوج بارش ها رو در مناطق جنوبی و جنوب شرقی کشور تایید میکنه.

تجمعی بارش برف طی ده روز آینده طبق مدل جی اف اس. چیزی که تو نقشه ی بالا جلب توجه میکنه بارش قابل ملاحظه ی برف در کشور های حوزه ی بالکان و ترکیه است که امسال از مناطقی بودند که زمستان بسیار سرد و پر بارشی داشتند و همچنان از بخت بالایی واسه بارش و سرما برخوردارند. اما موجی که سبب بارش های گسترده ی برف و باران در جنوب اروپا و حوزه ی دریای سیاه میشه با کم فشاری سرد همراهی میکنه و به نظر میرسه این کم فشار از اواخر هفته ی آینده به کشور ماهم سری بزنه و در صورت ورود پرفشار سردی که از عرض های بالا انتظارشو میکشیم میتونیم شاهد سرما و بارش گسترده در شمال غرب و شمال کشور باشیم.حتما ما در صورت تغییرات جدی اطلاع رسانی خواهیم کرد.

 

در شکل بالا آنومالی دمایی ده روز آینده رو مشاهده میکنید ابتدا شاهد یه افزایش دمای موقتی بویژه برای نیمه شرقی خواهیم بود و سپس همون کاهش شدید دما رو خواهیم داشت که در شکل بعدی ملاحظه می فرمایید.

 

واقعا در صورت تحقق این مدل ها ما باید منتظر آخرین قدرت نمایی زمستان باشیم چراکه کاهش دما واقعا چشمگیره ضمن اینکه بارش ها هم ناب هستند.

              

 

این هم موج مورد نظر که فعلا با شک و تردید تو مدل ها آورده شده باید منتظر موند و دید آیا باز شاهد موج جدید سرما و بارش در کشور خواهیم بود یا نه. 

از اینکه امروز هم مارو همراهی کردید از تک تک شما عزیزان سپاسگزارم حتما گزارش های بعدی ما رو دنبال کنید تا شما رو از چگونگی تغییرات جوی تا آخرین روز های سال جاری مطلع کنیم.

به امید روز های ناب بارشی در جای جای میهن.

"یا علی مدد"

گالري تصاوير

عضويت سريع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری

عضويت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه سایت آخرین مطالب سایت را براحتی در ایمیلتان دریافت نمایید
شبکه هاي اجتماعي