پیش بینی هوای روز های آینده

پیش بینی هوای روز های آینده

نويسنده: میلاد عزیزی پنج شنبه 26 فروردين 1395 ساعت 11:31 نظر
پیش بینی هوای روز های آینده

هواشناسی گیلان متوئو (1395/01/26)

با عرض ادب و احترام خدمت دوستان و همراهان عزیز گیلان متوئو با پیش بینی هوای روز های آینده در خدمت شما هستیم.

 

 

      

    "اخطاریه رسمی شماره 1 گیلان متوئو"

                         (1395/01/26)

"نقشه های پیش یابی نشانگر تقویت امواج ناپایدار از امروز تا پایان وقت فردا در اکثر مناطق غربی و جنوبی کشور می باشد لذا در استان هایی که در ادامه نام خواهیم برد قطعا برای یکبار هم شده شاهد آبگرفتگی و طغیان رودخانه ها خواهیم بود از امروز برای استان های ایلام ،خوزستان ، کرمانشاه ،کردستان ،لرستان ، جنوب آذربایجان غربی و شمال بوشهر رگبار های فوق شدید باران بهمراه رعد و برق اتفاق خواهد افتاد که در مناطق مستعد و ارتفاعات پدیده ی تگرگ دور از انتظار نیست استان هایی که نام بردیم شاهد شدیدترین بارش ها طی 24 ساعت آینده خواهند بود که شاید در این مناطق بی سابقه هم باشد. اما برای استان های چهارمحال و بختیاری ، کهگیلویه و بویر احمد ،فارس ، غرب اصفهان ، همدان ، مرکزی ، جنوب آذربایجان شرقی و اردبیل ،زنجان ، قزوین ، البرز ،تهران و قم هم طی این مدت شاهد بارش های رگباری گاها شدید خواهیم بود که امکان آبگرفتکی معابر عمومی و سیلابی شدن گذرگاه های کوهستانی رو بدنبال خواهد داشت  و در نهایت برای اواخر وقت فردا تا روز شنبه همین شرایط ناپایدار و بحرانی رو برای استان های واقع در شمال شرق کشور خواهیم داشت یعنی استان های خراسان شمالی ، رضوی و جنوبی باید از بعد ظهر جمعه تا شنبه شب منتظر ظهور ابرهای بارشی و رگبارهای تند و رعد و برق در شهر و دیارشون باشند. با توجه به شرایط خاص جوی طی دو روز آینده در اکثر نقاط کشور از هموطنان عزیزی که قصد عزیمت به مناطق یاد شده رو دارند تقاضا داریم در صورتی که ضرورتی برای سفر وجود نداره حتی الامکان از تردد در جاده ها و گذرگاه های مناطق ذکر شده خود داری فرمایند. از مسئولین محترم استان های ایلام و خوزستان و لرستان تقاضا داریم با توجه به سیل آسا بودن بارش ها در این مناطق نسبت به سایر نقاط کشور تمهیدات لازم برای جلوگیری از تلفات مالی و خدای نکرده جانی رو بعمل آورند."

 

"کشور از بارش رحمت الهی سیراب می شود"

 

با توجه به اخطاریه ای که صادر شد ما شاهد بارش های ناب بهاری در نیمی از کشور هستیم که خدا رو شکر بارش های این موج های پی در پی ، طراوت خاصی به آب و هوای کشور میده و در عین حال وضعیت بارشی در این مناطق سر و شکل بهتری به خودش میگیره و نگرانی ها از کمبود آب در فصل تابستان رو اندکی کم میکنه و همینطور ما شاهد افزایش میانگین بارش نسبت به بلند مدت در این مناطق هستیم که علت اصلی و علمی این پدیده  همینطور که در پست های قبلی اشاره شد قدرت گرفتن سرخ و ارسال امواج ناپایدار به عرض های بالا است همین شرایط رو ما به تناوب از پاییز سال 94 تا الان شاهد هستیم که این قبیل موج های سودانی که از دریای سرخ  تامین رطوبت و تغذیه میشوند شرایط بارشی ایده آلی رو برای مناطق غربی زاگرس و جنوبی البرز فراهم میکنند قبلا هم عرض شد با گرم شدن بالاتر از نرمال آب های منطقه ی غرب اقیانوس هند و دریای عمان شرایط بارشی برای نیمه ی جنوبی و جنوب غربی به مراتب بهتر خواهد شد البته به دلیل تغییر شاخص های مختلفی این اتفاق رخ داده که از حوصله ی افکار عمومی خارجه و از توضیحات بیشتر و تخصصی لاجرم اجتناب میکنیم.

اما برسیم به پیش بینی هوا در آخرین روزهای فروردین ماه 95. همینطور که عرض شد امروز و فردا بارش های شدید در غرب ، جنوب غرب  و مرکز ادامه داره این شرایط رو ضعیفتر در سواحل دریای خزر داریم یعنی بارش های رگباری و پراکنده در بعضی از ساعات و احتمال رعد و برق و در نهایت از بعد ظهر فردا تا شنبه شب  شدت بارش ها رو در شمال شرق و شرق کشور خواهیم داشت و بتدریج از اواخر وقت فردا از مرز های غربی کاهش ابر و پدیده اتفاق میوفته و روز شنبه برای نوار غربی و نوار ساحلی خزر آسمانی نیمه ابری تا ابری خواهیم داشت که با توجه به رطوبت منطقه میتونه در مناطق مستعد و ارتفاعات رگبارهای پراکنده رخ بده. 

 

در شکل بالا تجمع بارش طی ده روز آینده رو مشاهده می فرمایید در ادامه تجمع بارش برف رو خواهید دید که باز هم مربوط میشه به ده روز آینده.

 

برای هفته ی آتی هم موجی به کشور نفوذ میکنه که این بار نوبت به شمال غرب و سواحل دریای خزر میرسه که رکورد داران بارش ها باشند. این موج اواخر شنبه از شمال غرب وارد عمل میشه و شدت بارش ها روز یکشنبه برای استان اردبیل و غرب گیلان خواهد بود که میتونه منجر به آبگرفتکی معابر عمومی و طغیان رودخانه ها بشه.

          

 

بارش ها در غرب گیلان و غرب مازندران از شدت بیشتری برخوردار خواهد بود این موج سرعت بسیار بالایی داره طی روز دوشنبه از سمت شمال شرق بتدریج کشورمون رو ترک میکنه و به نظر میرسه آخرین ایستگاه بارشی این موج روز دوشنبه در شمال شرق کشور باشه.

از نظر دمایی فعلا تغییرات خاصی دیده نمیشه بطوریکه در مناطقی که بارش دارند کاهش مختصر دما رخ میده اما برای روز یکشنبه با نفوذ پرفشار سرد و بارشی از شمال غرب به کشور همزمان کاهش محسوس دما هم رخ میده که در سواحل خزر و استان اردبیل این کاهش دما بیشتر حس خواهد شد.

 

شکل بالا آنومالی دمایی طی روز یکشنبه رو نشان میده .همینطور که مشاهده میکنید کاهش قابل ملاحظه ی دما نسبت به بلند مدت رخ میده بخصوص برای نیمه ی شمالی. 

از شما ممنونیم که امروز هم با ما همراه بودید تا یادمون نرفته به هوای پایتخت برای دربی اشاره کنیم به نظر میرسه هوای تهران برای فردا ابری همراه با رگبار باران و رعد و برق باشه که از شب بتدریج کاهش ابر و پدیده رو خواهیم داشت بنابراین حین بازی فوتبال آسمان ابری و گاها افزایش ابر و رگبار باران رو خواهیم داشت مسلما قبل بازی هم بارش های خوبی رو پایتخت دشت میکنه.

با نظرات زیبا و سازنده ی خودتون ما رو همراهی کنید.تغییرات احتمالی حتما در وبسایت و کانال گیلان متوئو اطلاع رسانی خواهد شد.

"یا علی مدد"

پیش بینی هفتگی

نويسنده: میلاد عزیزی شنبه 21 فروردين 1395 ساعت 13:17 نظر
پیش بینی هفتگی

هواشناسی گیلان متوئو (1395/01/21)

عرض سلام و احترام دارم خدمت همه ی هموطنان عزیز و دوستان وبسایت گیلان متوئو ، در خدمت شما هستیم با پیش بینی هفتگی.

 

"بی تابی موج های بارشزا برای ورود به ایران"

 

با توجه به آخرین نقشه های دریافتی از ماهواره های هواشناسی و مدل های پیش یابی ، طی هفته ی جاری باید منتظر بارش های ناب بهاره به تناوب در کل کشور باشیم که سهم بارشی مناطق جنوبی و غربی قدری بیشتر از سایر نقاط می باشد. برای امروز مناطقی از مرکز ،دامنه های البرز و شرق کشور ، طی عصر و شب رشد ابر و رگبار و رعد و برق پراکنده خواهند داشت. اما از فردا موجی با سرعت بسیار بالا از شمال غرب به کشور نفوذ میکنه که در استان های آذربایجان شرقی و غربی ،زنجان ،مرکزی ، همدان ، قزوین ،اردبیل و سپس نوار ساحلی خزر و دامنه های البرز سبب بارش متناوب و رگباری باران میشه. انتظار داریم پیک بارش ها برای استان های زنجان ،جنوب آذربایجان ها ، شمال قزوین و غرب مازندران باشه. این موج از سرعت بالایی برخورداره و انتظار داریم تا یکشنبه شب و بامداد دوشنبه از شمال شرق کشورمون رو ترک کنه اما بلافاصله ما نفوذ موج دیگری رو از غرب به کشور داریم که این موج ناپایدار تا پایان هفته سبب بارش های نسبتا شدید و رگباری در این مناطق میشه اگه بخوام اسم ببرم باید به استان های لرستان ، ایلام ، کرمانشاه ، کردستان و شمال خوزستان اشاره کنم که طی روز های سه شنبه ، چهارشنبه و پنج شنبه بارش های بسیار سنگینی میتونه برای بعضی از مناطق این استان ها رخ بده که قطعا سبب آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها میشه ، لذا میطلبه مسئولین محترم این استان ها خودشون رو برای روبرویی با شرایط بحرانی احتمالی برای این مناطق آماده کنند از اونجایی که بارش های بهاره نظم مکانی و بارشی دقیق و خاصی ندارند ما فقط میتونیم بطور کلی استان هایی که احتمال سیلاب وجود داره رو نام ببریم و از نام بردن شهر و مکان خاصی بخاطر متغییر بودن بارش ها خودداری میکنیم. در ادامه تجمع بارش طی ده روز آینده در کل کشور عزیزمون رو میتوانید مشاهده فرمایید.

 

این بارش ها با شدت و ضعف تا جمعه در کل کشور ادامه داره . همینطور که عرض شد سهم بارشی استان های واقع در حاشیه ی زاگرس و البرز از این بارش ها بیشتر خواهد بود و با توجه به رگباری بودن نوع بارش ها میتونه از شدت بسیار بالایی در بعضی از مناطق غربی و دامنه های البرز و زاگرس برخوردار باشه.از اواخر روز جمعه موجی جدید و فعال مجددا از غرب به کشور نفوذ میکنه که درباره نحوه ی فعالیت اون موج در پست بعدی حتما مفصل صحبت میکنیم در ادامه نمودار تجمع بارش برف طی ده روز آینده ی کشور رو مشاهده می فرمایید.

 

 

دوستان عزیز در جریان باشند با توجه به فعال شدن موتور انتقال رطوبت دریای سرخ به عرض های بالا و همچنین فراهم شدن سایر شرایط علمی و فیزیکی طی یک ماه آینده چشم انداز بارشی برای کشور نرمال تا بالاتر از نرمال خواهد بود البته ممکنه برای مناطقی هم بارش زیر نرمال باشه اما ما میانگین کل کشور رو در نظر میگیرم البته بزودی پیش بینی فصلی بهار و تابستان 95 آماده میشه که روی سایت و کانال هم قرار میدیم.

برای روز های آینده افزایش نسبی دما برای مناطق جنوبی ، مرکزی و بویژه شرق و جنوب شرق کشور رخ میده اما اواخر هفته هوای نسبتا سردی از شمال غرب به کشور نفوذ میکنه که ضمن تشدید بارش ها در این مناطق سبب کاهش نسبی دمای هوا خواهد شد.در شکل زیر تغییرات دما طی روز های آینده رو مشاهده فرمایید.

 

و در ادامه آنومالی 96 ساعت آینده که افزایش محسوس دما رو در بعضی از مناطق شمالی ،مرکزی و شرقی  تایید میکنه.

با توجه به تغییرات بالای نقشه ها در این موقع از سال حتما در صورت تغییرات اساسی در نقشه ها اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد. و در نهایت از هموطنان و دوستان عزیزم تشکر میکنم از اینکه نگاه زیبا و دوست داشتنی شون رو به ما هدیه میکنند . لطفا با پیشنهادات و انتقادات خودتون ما رو حمایت فرمایید.ممنون که امروز هم با ما همراه بودید آرزوی لحظات شیرین داریم برای شما عزیزان.

"یا علی مدد"

پیش بینی هفتگی

نويسنده: میلاد عزیزی دو شنبه 16 فروردين 1395 ساعت 11:38 نظر
پیش بینی هفتگی

هواشناسی گیلان متوئو (1395/01/16)

سلام و عرض ادب و احترام دارم خدمت شما دوستان و یاران همیشگی گیلان متوئو ، از شما تقاضا دارم با پیش بینی هفتگی ما همراه باشید.

 

 "هوایی دلچسب و بهاری در ادامه ی هفته در کل کشور"

 

همینطور که انتظار داشتیم موجی سرد و بارشی طی 24 ساعت گذشته در شمال غرب و شمال کشور وارد عمل شد که سبب بارش برف و باران در این مناطق گردید با توجه به کاهش دمای خوبی که این موج به ارمغان آورد تمایل بارش ها در مناطق سردسیر و شمال غرب به شکل برف بود در ارتفاعات البرز و نقاط سردسیر سواحل شمالی کشور شاهد بارش برف بودیم و در نواحی جلگه ای شاهد بارش باران بصورت متناوب بودیم. اوج فعالیت این موج در شمال غرب کشور بود برای نمونه شهرهای تبریز و اردبیل دیشب و صبح امروز برفی بودند و بیشترین میزان برف رو در استان آذربایجان شرقی شاهد بودیم که در مناطق شهری تبریز بین 15 الی 25 سانت برف روی زمین نشست. ما برای امشب و بامداد فردا لحظات سردی برای خطه ی آذربایجان و نوار ساحلی خزر پیش بینی میکنیم و با توجه به پوشش برف روی ارتفاعات و مناطق مستعد طی صبح فردا یخبندان دور از انتظار نیست. اما بارش ها از امروز بعد از ظهر بطور کامل از شمال غرب و غرب سواحل به اتمام می رسه اما تا پایان شب بصورت ضعیفتر برای استان گلستان و خراسان شمالی شاهد بارش متناوب خواهیم بود.در ادامه آنومالی دمایی برای صبح فردا رو مشاهده می فرمایید.

 

شکل بالا تایید میکنه که فردا صبح سردی برای نیمه ی شمالی کشور خواهد بود. اما برای سه شنبه جوی آرام و هوایی دلچسب و بهاری در کل کشور حاکم میشه به همراه افزایش نسبی دما طی روز و تنها شاهد افزایش ابر در نوار شمالی بصورت متناوب خواهیم بود برای روز های پایانی هفته گذر امواج ناپایدار رو از تراز میانی جو شاهد خواهیم بود که برای روز های چهارشنبه و بویژه پنجشنبه و جمعه سبب بارش های رگباری و گاها همراه با رعد و برق در امتداد زاگرس و البرز میشه و برای استان های واقع در این محدوده هم طی این مدت ، مخصوصا غروب و شب ، تشکیل ابرهای همرفتی و رگبارهای موقتی رو خواهیم داشت. روز جمعه رگبارها در البرز مرکزی و ارتفاعات زاگرس میتونه شدید باشه .

 

در شکل بالا تجمع بارش برای ده روز آینده رو مشاهده می فرمایید ، خدارو شکر بارش های خوبی رو شاهد خواهیم بود.

 

و شکل بالا هم تجمع بارش برف طی ده روز آینده در منطقه رو نشان میده . دیگه نمیشه از مدل های تجمعی برف توقع بالایی داشت خوب وارد فصل جدید شدیم و روند دمایی طی بلند مدت افزایشی خواهد بود.

اما طی ده روز آینده بهتر بگم از اواسط هفته ی آتی طبق مدل های امروز باید منتظر افزایش قابل ملاحظه ی دما باشیم بطوریکه این افزایش دما به منطقه ی ما و کشور عزیزمون ختم نمیشه بلکه از خاور میانه تا غرب و جنوب روسیه شاهد افزایش قابل توجه دما خواهند بود و به نظر میرسه باز هم باید شاهد یه ناهنجاری از نوع گرم باشیم که بعید به نظر می رسه بعد از این گرمایش موجی سرد در راه نباشه . حتما از سامانه های سال گذشته تا به الان یه نکته ی ظریف رو متوجه شدید اون هم روند تکراری موج ها در فواصل زمانی گوناگونه . یعنی ابتدا ما با یه کم فشار حرارتی و بعد پشت بند اون یه پرفشار سرد روبرو شدیم که حالا با توجه به فشار سطح زمین و ارتفاع و پارامتر های دیگه و دمای لایه ها شاهد تغییرات ناچیز در ماهیت موج بودیم ولی شکل کلی موج ها یه نمودار سینوسی بوده.

همچنان این روند رو طی سیستم های اخیر شاهد بودیم و به نظر تا خرداد ادامه دار خواهد بود اما باید منتظر باشیم و ببینیم آیا طبق پیش بینی ها پدیده ی النینو رو به تضعیف میره یا نه و آیا شاخص های مختلف دیگه میتونه تغییر کنه تا همانند سال گذشته شاهد رکورد زنی تابستان نباشیم.

در ادامه آنومالی دما طی هفته ی آینده رو مشاهده می فرمایید .

 

فعلا پدیده ی خاص دیگه ای برای کشور پیش بینی نمیکنیم اما در صورت تغییرات نقشه ها حتما بسرعت در وبسایت و کانال تلگرام گیلان متوئو اطلاع رسانی خواهیم کرد.

جا داره یه تشکر ویژه از شما دوستان عزیز داشته باشم . طی نظرسنجی که در کانال گیلان متوئو مطرح شد شما دوستان ما رو شرمنده کردید از محبت شما بسیار سپاسگزاریم انشاالله انتقادات و پیشنهادات سازنده ی شما به ما در بهبود کیفیت مطالب و نحوه ی عملکردمون کمک شایانی خواهد کرد. همکار عزیزم آقا محمد از انزلی از زحمات ایشون جا داره اینجا قدررانی کنم که 90% مطالب و آمار لحظه ای کانال رو این عزیز تهیه میکنه. از شما دعوت میکنم حتما یک بار هم شده از کانال گیلان متوئو بازدید کنید و شما از طریق آیدی ادمین ما میتونید با خدمتگزار خودتون در ارتباط باشید.

آرزوی بهترین ها رو برای شما دوستان خوبم دارم.

"یا علی مدد"

گالري تصاوير

عضويت سريع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری

عضويت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه سایت آخرین مطالب سایت را براحتی در ایمیلتان دریافت نمایید
شبکه هاي اجتماعي