سرما و بارش در شمال کشور

سرما و بارش در شمال کشور

نويسنده: میلاد عزیزی پنج شنبه 29 بهمن 1394 ساعت 13:29 نظر
سرما و بارش در شمال کشور

هواشناسی گیلان متوئو (1394/11/29)

با عرض سلام و احترام خدمت همه ی دوستان و همراهان همیشگی گیلان متوئو با پیش بینی هوای آخر هفته ی کشور در خدمت شما هستیم.

 

"نفوذ هوای سرد و برف و باران در نیمه ی شمالی"

       

 

با توجه به مدل های پیش یابی از امروز تا اواخر روز جمعه نفوذ امواج سرد و ناپایدار رو به سواحل جنوبی دریای خزر داریم که سبب افزایش ابر ،وزش باد و کاهش محسوس دما در این مناطق خواهد شد ضمن اینکه حجم بیشتر بارش ها برای غرب و مرکز سواحل پیش بینی میشه با نفوذ زبانه های پرفشار سرد و کاهش دما از امروز عصر بارش ها در مناطق سردسیر و ارتفاعات به شکل برف آغاز خواهد شد . کل کشور های حوزه ی دریای خزر از این موج و سرما بهره مند می شوند اما بیشترین فعالیت این موج در کشور آذربایجان خواهد بود و به نظر بارش برف خوبی در آن منطقه اتفاق میوفته.

 

نمودار تجمع بارش طی 48 ساعت آینده طبق مدل جی اف اس.و در ادامه تجمع بارش برف طی همین مدت.

حجم قابل توجه برف در کشور آذربایجان رو مشاهده میکنید متاسفانه ما این چند روز با فرارفت گرما روبرو بودیم اگر قدری خوش شانس بودیم و به جای این فرارفت تقویت سرما و پرفشار سیبری رو داشتیم قطعا در نیمه ی شمالی هم حتی بیشتر از پوشش برف آذربایجان برف داشتیم انشاالله که در اسفند ماه این اتفاق خوش آیند بیوفته.

این هم آنومالی دمایی طی 24 ساعت آینده که مشاهده میکنید کاهش ارتفاع و کاهش دما در منطقه ی خزر چشمگیر می باشد.

در شکل بالا نفوذ زبانه های پرفشار سرد قابل مشاهده است و همچنین کاهش دما.

    

موج پیش رو بتدریج از اواخر وقت جمعه تضعیف شده و شنبه شاهد آسمانی ابری گاهی با کاهش ابر خواهیم بود در بعضی مناطق طی این روز احتمال بارش های پراکنده وجود دارد.برای روز های ابتدایی هفته ی آینده نفوذ موجی ضعیف از شمال غرب به کشور رو داریم که طی پست های آینده هم در رابطه با این موج و هم در کل درباره ی ادامه زمستان بیشتر صحبت خواهیم کرد . اما بطور کل بارش های نسبتا بهتری نسبت به بهمن ماه شاهد خواهیم بود اما این بار برای کل کشور بوِیژه مناطق غربی کشور به نوعی میشه مثل آذر ماه شاهد انتقال رطوبت و بارش های خوب از مسیر مدیترانه و سرخ به کشور باشیم.از شما دوستان تقاضا داریم با پست های تکمیلی ما در آینده همراه باشید. سپاس که امروز هم ما رو تحمل کردید با آرزوی آخر هفته و آدینه ی زیبا برای شما عزیزان.

"یا علی مدد"

بارش های پراکنده در کشور

نويسنده: میلاد عزیزی دو شنبه 26 بهمن 1394 ساعت 12:1 نظر
بارش های پراکنده در کشور

هواشناسی گیلان متوئو (1394/11/26)

با عرض سلام و احترام خدمت دوستان و همراهان همیشگی گیلان متوئو لطفا ما را تا پایان همراهی فرمایید.

 

"بارش های پراکنده در بعضی نقاط کشور"

   

 

دوستان عزیز با توجه به تغییرات جزئی نقشه ها خدمت رسیدیم تا آخرین وضعیت هوای کشور رو به اطلاع شما دوستان گرامی برسانیم. نقشه های پیش یابی گذر امواج ناپایدار و ضعیف تراز میانی جو را ، در استان های نیمه جنوبی ، تا حدی مرکز البرز و شمال شرق کشور نشان می دهند که پیامد آن برای امروز و فردا در این مناطق افزایش ابر و در بعضی ساعات بارش های رگباری و پراکنده می باشد. لذا از امروز در استانهای اصفهان بیشتر جنوب استان ، شیراز ، کرمان ، یزد ، هرمزگان و شمال سیستان و بلوچستان امروز و فردا بارش های رگباری و پراکنده رو خواهند داشت که حجم بیشتر بارش ها در استان کرمان ،جنوب فارس و شرق سواحل خزر خواهد بود احتمال وقوع رعد و برق در مناطق جنوبی این استان ها و تگرگ در ارتفاعات دور از انتظار نیست. اما در مرکز کشور و شمال شرق هم طی این مدت بارش های پراکنده اتفاق خواهد افتاد استان هایی از قبیل زنجان ،قزوین ،البرز ، شمال تهران ،شرق مازندران و گلستان و در انتها برای شمال شرق شاهد این بارش ها خواهیم بود.

           

 

در باقی نقاط کشور پدیده ی خاصی پیش بینی نمیکنیم و تنها غبار صبحگاهی در شهر های صنعتی و مه صبحگاهی در نوار ساحلی کشور خواهیم داشت. ضمن اینکه طی اواخر هفته جاری و اوایل هفته ی آتی روند افزایش دما بویژه در سواحل جنوبی دریای خزر رو شاهد خواهیم بود البته برای اواخر روز پنج شنبه و روز جمعه ورود موجی نسبتا ناپایدار و سرد رو به این منطقه داریم که سبب کاهش موقتی دما در سواحل جنوبی دریای خزر میشه اما برای اوایل هفته ی آتی مجددا با نفوذ جریانات جنوبی افزایش محسوس دما در این مناطق رخ میده . بطور کلی میشه گفت روز های آینده جدال گرما و سرما در آستانه ی آخرین ماه از فصل زمستان است و به نظر میرسه با توجه به اینکه هنوز یکماه به فصل بهار باقیست امکان غلبه ی سرما در اوایل اسفند بسیار وجود داره همچنان معتقدیم که یک موج سرد تا اواسط اسفند به نیمه شمالی نفوذ خواهد کرد حتی با وجود بهار زود رس که در خیلی از مناطق شاهدش هستیم منتهی از قدرت و شدت این سرمای محتمل در روز های آینده بیشتر اطلاعات کسب میکنیم و قطعا بسرعت در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

 

نمودار بالا آنومالی دمایی ظرف 144 ساعت آینده رو نشان میده.روند افزایشی دما طی هفته ی آتی.

این هم 168 ساعت آینده و حضور کم فشار های حرارتی بر روی سواحل خزر. و همچنان افزایش دما.

و در نهایت بارش ده روزی کل کشور طبق مدل جی اف اس. 

دوستان فعلا هوای کشور طی روز های آینده بسیار بهاری به نظر میرسه و بارشی هم در این بازه رخ بده بیشتر بشکل بارش باران خواهد بود ولی اوایل اسفند باید مجددا منتظر حجمه ی سرما به کشور باشیم . بطور کلی موج های سرد امسال همیشه یه پیشوند گرمایی داشتند این بار هم ما با یه دوره موقت گرمایی و یه دوره کوتاه سرمایی روبرو میشیم ولی خوب با توجه به نزدیک شدن به تغییر فصل و گرمتر شدن لایه های مختلف جو ، قدری انتظار ما از موج های سرد کمتر میشه ولی همچنان میشه تا پایان اسفند امیدوار به نفوذ موج های برفی و سرد بود ولی مدت و شدت این سرما قطعا زیاد نخواهد بود . گزارش های بعدی مارو حتما دنبال کنید تا شما عزیزان رو در اطلاع آخرین وضعیت جوی کشور و چگونگی آن در روز های آینده قرار دهیم.

در صورت تغییرات احتمالی شما همراهان گرامی را طی خبر فوری مطلع خواهیم کرد.با سپاس که امروز هم با ما بودید سربلند و پاینده باشید انشاالله.

"یا علی مدد"

پیش بینی هفتگی هوای کشور

نويسنده: میلاد عزیزی شنبه 24 بهمن 1394 ساعت 11:37 نظر
پیش بینی هفتگی هوای کشور

هواشناسی گیلان متوئو (1394/11/24)

عرض ادب و احترام دارم خدمت دوستان و همراهان محترم گیلان متوئو لطفا تا پایان با ما باشید.

 

"افزایش نسبی دما و هوای بهاری در راه کشور"

    

 

دوستان عزیز باید خدمت شما عزیزان اعلام کنم با توجه به نقشه ها و مدل های پیش یابی طی یک هفته ی آینده روند افزایشی دما رو در کل کشور بویژه نیمه شمالی خواهیم داشت ، بطوریکه بصورت تدریجی ، بخصوص طی مدت روز با تابش خورشید این افزایش دما محسوس تر خواهد بود ضمن اینکه پر ارتفاع جنب حاره ای و گرم قصد عزیمت به کشورمونو داره و این بار با قدرت هرچه تمام تر وارد میشه با توجه به اینکه از اواخر هفته کم فشار های عرض های بالا به سواحل دریای خزر نزدیک می شوند در این مناطق ، بخصوص استان های گیلان و اردبیل رفته رفته باید وزش باد های جنوبی و گرم رو شاهد باشیم . بطور کلی باید منتظر هوایی کاملا بهاری طی روز های آینده در کشور باشیم و متاسفانه طی این مدت بارش قابل توجه ای دیده نمیشه در ادامه حتما مدل های تجمع بارش ده روزه رو ارائه میکنیم.برای شهر های صنعتی و پر جمعیت مثل تهران ، اراک ،تبریز ، اصفهان و مشهد طی مدت صبح تا ظهر شاهد افزایش آلاینده های جوی و آلودگی هوا خواهیم بود. دلیلش هم پایداری و سکون هوا در تراز میانی جو و استقرار پرفشار در سطح کشور طی روز های آینده می باشد.

 

استقرار پر ارتفاع گرم روی کشور رو در نقشه ی بالا مشاهده میکنید که مربوط میشه به 192 ساعت آینده.

 

شکل بالا آنومالی دمایی 192 ساعت آینده می باشد که نسبت دمای روز های آینده به نسبت بلند مدت رو شاهد هستیم . رنگ های قرمز و صورتی نشان دهنده اوج این ناهنجاری گرمایی است.

متاسفانه بارش هم اصلا جالب نیست در ادامه مدل تجمعی بارش طی ده روز آینده رو قرار میدیم که بارش خاصی فعلا در کل کشور دیده نمیشه و ما امیدواریم که قدری نقشه ها بهتر بشه.

 

به نظر میرسه طی ده روز آینده کشور در یک بلاک بارشی قرار میگیره دلیلش هم همینطور که عرض شد نفوذ پر ارتفاع جنب حاره ست و موج ها کشور ما رو طی این مدت دور میزنند کشور ترکیه که در غرب پشته ایران قرار داره بیشترین بهره رو از این شرایط میبره.

این هم تجمع بارش برف طی ده روز آینده . خوب وقتی بارشی نباشه برفی هم در کار نخواهد بود.

                            

 

روز های آینده بهترین موقعیت برای انجام سفرهای زمینی ،دریایی و هوایی در کل کشور است. ضمن اینکه در سواحل جنوبی دریای خزر طی مدت صبح در بعضی مناطق مه صبحگاهی رو شاهد خواهیم بود. شاید خیلی از دوستان از این گرما و هوای بهاری در زمستان خوششون نیاد ولی بهتره فعلا از این هوای دلچسب نهایت بهره رو ببرند و منتظر سامانه ی سردی بعد این ناهنجاری گرمایی باشند. نقشه ها از قدرت گرفتن پرفشار سیبری طی اوایل تا اواسط اسفند حکایت دارند که مرکزیت این پرفشار سرد میتونه دارای فشار 1060 هکتوپاسکال باشه که انتظار میره نیمه شمالی کشور حداقل تا اواسط اسفند متاثر از این زبانه ها باشه ضمن اینکه ما بعد این گرمای ده روزه باید منتظر یه پرفشار مهاجر و سرد باشیم که احتمال ادغام این پرفشار با زبانه های سیبری در صورت تثبیت مدل ها وجود داره ولی باید یادمون باشه ما داریم درباره اواسط اسفند صحبت میکنیم و وقتی صحبت از ورود موج سرد میشه نباید مثل گذشته زیاد به بارش برف دل خوش کرد چرا که با توجه به تغییر زاویه ی تابش خورشید و افزایش دمای زمین و بلند شدن مدت زمان روز ، بخاطر تغییر فصل بارش ها خیلی سخت میتونه تبدیل به برف بشه و ما فقط در صورتی که نفوذ بی رحمانه ی سیبری رو شاهد باشیم میتونیم در سواحل جنوبی دریای خزر احتمال وقوع برف رو بدیم.قطعا ما تمام سعی خودمونو میکنیم که دقیق ترین اطلاعات رو به شما دوستان عرضه کنیم و دوست نداریم شما عزیزان اعتماد خودتونو نسبت به ما از دست بدید لاجرم باید منتظر نزدیک شدن بیشتر موج باشیم تا تغییرات کمتری اتفاق بیوفته و از الان خیلی سخته پرونده ی موج های اسفند ماه رو بست همینطور که عرض کردم داریم به تغییر فصل نزدیک میشیم و تغییرات نقشه ها و مدل ها بسیار بالاست. بنابراین از شما دوستان تقاضا داریم گزارش های مارو چه در وبسایت و چه در کانال تلگرام ما دنبال کنید تا بصورت لحظه ای شما رو از آخرین وضعیت جوی کشور بخصوص نوار شمالی کشور مطلع کنیم. از همه ی شما بزرگواران تقاضا داریم با انتقادات و نظرات سازنده ی خودتون ما رو در بهبود کیفیت مطالب یاری کنید. ممنونم که با ما همراه هستید.

آخرین تغییرات در نقشه های پیش یابی طی خبر فوری اطلاع رسانی خواهد شد.

"یا علی مدد"

گالري تصاوير

عضويت سريع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری

عضويت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه سایت آخرین مطالب سایت را براحتی در ایمیلتان دریافت نمایید




شبکه هاي اجتماعي