شبح بهار در دل چله بزرگ زمستان

شبح بهار در دل چله بزرگ زمستان

نويسنده: میلاد عزیزی یک شنبه 27 دی 1394 ساعت 12:18 نظر
شبح بهار در دل چله بزرگ زمستان

هواشناسی گیلان متوئو (1394/10/27)

با عرض سلام و ادب خدمت دوستان و همراهان عزیز گیلان متوئو از شما میخوام با پست امروز ما همراه باشید.

"فرارفت گرما و افزایش دما در کشور بویژه سواحل جنوبی دریای خزر"

     

 

هموطنان عزیزم مطلع باشید طی سه روز آینده هوای کشور جوی پایدار به همراه افزایش نسبی دما خواهد داشت و تنها بارشهای پراکنده ی برف و باران برای مناطق شمال غربی و غربی بصورت ضعیف اتفاق میوفته . این افزایش دما در سواحل جنوبی دریای خزر یعنی استانهای اردبیل ، گیلان ،مازندران و گلستان محسوس تر پیش بینی میشه. ضمن اینکه وزش بادهای متناوب جنوبی برای استانهای اردبیل و گیلان پیش بینی میشه که در بعضی از ساعات میتونه بصورت لحظه ای از شدت بالایی برخوردار باشه . بنابراین احتمال وقوع حریق در جنگل ها و وقوع خسارات به تاسیسات شهری دور از انتظار نیست لذا از هموطنان عزیز که به مناطق جنگلی و مراتع این استانها قصد عزیمت دارند تقاضا میکنیم از روشن کردن آتش اکیدا خودداری فرمایند چرا که در صورت وقوع آتش سوزی با توجه به وزش باد و رطوبت کم هوا امکان سرایت آتش به سایر نقاط بشدت بالاست.

علت این افزایش دما نفوذ جریانات جنوبی و پر ارتفاع گرم از عرضهای پایینتر و کم فشار به نسبت قوی به مرکز دریای خزره که این شرایط بتدریج از روز دوشنبه جسته گریخته آغاز شده و افزایش قابل ملاحظه ی دما در  استانهای شمالی رخ میده و همینطور که عرض کردم وزش بادهای گرم جنوبی در استانهای گیلان و اردبیل هم اتفاق میوفته.

                                  

 

الگوی فشاری طی 48 ساعت آینده رو در شکل بالا مشاهده میکنید.

                           

ارتفاع و آنومالی دمایی در شکل بالا.

در ادامه مدل های وزش باد رو حتما مشاهده فرمایید.

                

وزش باد طی دوشنبه تا عصر سه شنبه میتونه شدید باشه و با توجه به افزایش قابل توجه دما به نسبت فصلی که درش هستیم و خشک بودن جنگلها و مراتع خطر آتش سوزی بشدت بالاست پیش بینی میکنیم این وضعیت تا چهارشنبه ادامه داشته باشه و دمای شهرهای جلگه به بالای 20 درجه سلسیوس هم برسه در کل چیزی بین 10 الی 15 درجه افزایش دما در مناطق ذکر شده رخ میده.

                                

 

الگوی دمایی لایه 850 طبق مدل اروپایی ecm.

     

قطعا اگه همه همکاری کنیم شاهد حوادث دلخراش مالی و جانی نخواهیم بود و این مساعدت همه ی مردم و مسئولین رو میطلبه.از اواخر هفته هم باید منتظر موجی نو ظهور از بارش ها باشیم چرا که با شروع بهمن به نظر قراره با گرما و کم بارشی خداحافظی کنیم این مطلب رو از روی مدل های این چند روز خدمت شما عرض کردم با مشاهده ی نقشه های پیش یابی طبق اکثر مدل ها چه اروپا و چه آمریکا ما با نفوذ جبهه هوای سرد و بسیار قوی به خاور میانه روبرو خواهیم شد ولی فعلا درباره ی مناطق تحت تاثیر و چگونگی فعالیت این سامانه صحبتی نمیکنم انشاالله با نزدیک شدنش اطلاعات دقیق تری ارائه خواهم کرد. فعلا ما با جبهه هوای گرم طی این هفته سر و کار داریم و از اواخر چهارشنبه بتدریج بارشها از مرز های شمال غربی استارت میخوره و به طبع اون کاهش دما هم اتفاق میوفته و نکته ی دیگه موج های پیا پی در بهمن ماست که به نظر میخواد جور دی ماه کم بارش و خشک رو بکشه انشاالله . ضمن اینکه دی ماه امسال با رکورد کم بارش ترین دی ماه استان گیلان از زمان ثبت آمار هواشناسی، در تاریخ به رکوردی تاریخی بدل شد باید خدمتتون عرض کنم میزان بارش در دی ماه از تک تک ماههای امسال حتی ماههای تابستان هم کمتر بوده و این از اثرات منفی النینو بر زمستان امسال تا الان بوده و باید موند و دید زمستان در ادامه ی راه آیا قصد داره تا روی خشن سرمای خودشو نشون بده یا نه . همه ی اینها زمان زیادی طول نمیکشه که روشن شه. در ادامه سرمای مشکوکی که مدل ها برای بهمن در نظر گرفتن در شکل پایین مشاهده میکنید.

                             

 

مدل اروپایی ecm.

و در ادامه 384 ساعته مدل امریکایی gfs:

                                    

بسیار خوش بین هستم این موج قصد اومدن داره هرچند با تغییرات زیادی میتونه همراه باشه چه از نظر شدت و چه از بعد زمانیه ورود ولی امیدوارم خبرهای خوبی رو در آینده خدمتتون عرض کنم گزارش های مارو در آینده دنبال کنید تا در جریان کم و کیف موج های آینده شما رو بیشتر قرار بدیم از اینکه وبسایت گیلان متوئو رو برای مشاهده انتخاب کردید ممنون و متشکریم و از همه ی عزیزان میخوام با نظرات زیبا و سازنده هرچند مختصر مارو در پیشبرد و ارتقای سایت یاری کنند در ضمن از پیشنهادات و انتقادات شما استقبال میکنیم.

ممنون که وقت گذاشتید و از سایت خودتون بازدید بعمل آوردین در صورت تغییرات و تحولات جدی در پدیده های جوی مراتب رو از طریق همین وبسایت طی خبر فوری اعلام میکنیم پاینده و سربلند باشید.

"یا علی مدد"

 

پیش بینی هوای روزهای آینده ی کشور

نويسنده: میلاد عزیزی پنج شنبه 24 دی 1394 ساعت 18:9 نظر
پیش بینی هوای روزهای آینده ی کشور

هواشناسی گیلان متوئو (1394/10/24)

با عرض سلام و احترام خدمت همراهان و دوستان عزیز گیلان متوئو ضمن آرزوی آخر هفته ی خوب و شاد برای شما مخاطبان عزیز ،دعوت میکنم ازتون با ما همراه باشید با پیش بینی هوای کشور طی روزهای آینده.

 

"بارش های کوتاه مدت بعد مدتها میهمان هموطنان شمال و شمال غرب کشور"

          

 

با توجه به آخرین نقشه های هواشناسی از بامداد جمعه نفوذ امواج ناپایدار تراز میانی جو و پرفشار سرد رو از عرضهای شمالی به سمت شمال غرب و شمال کشور رو شاهد خواهیم بود که آرامش طولانی مدت هوارو در این مناطق بعد مدتها در هم میشکنه بارشها بیشتر در مناطق شمالی آذربایجانها و اردبیل و استانهای ساحلی دریای خزر خواهد بود ضمن اینکه با توجه به کاهش 4 الی 10 درجه ای دما در این مناطق بارش در مناطق سردسیر و ارتفاعات بصورت برف خواهد بود.بارش باران در مناطق شمالی کشور بتدریج از صبح جمعه آغاز شده و تا بعدظهر کل سواحل به تناوب بارش خواهند داشت ولی عمر این موج زیاد نیست و از صبح شنبه کاهش ابر و پدیده رو از سمت غرب سواحل خواهیم داشت و تا عصر و شب بارش ها بتدریج در شرق سواحل هم به پایان میرسه و بارشهای پراکنده ای هم در شمال شرق در همین روز خواهیم داشت و در نهایت این موج اواخر شنبه کشورمون رو ترک میکنه و مجددا جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد.

                                            

 

همینطور که در شکل بارش بالا مشخصه پیک بارش ها در مناطق ذکر شده است.

                                           

اینم تغییرات دمایی صبح شنبه هفته ی آینده و کاهش "موقتی" دما.

و اما در باقی مناطق کشور فعلا پدیده ی خاصی پیش بینی نمیشه ولی موج جمعه درسته در مرکز کشور بارش نداره ولی با تغییرات توده ی هوا در این مناطق وزش باد رو شاهد خواهیم بود که باعث میشه از شدت آلودگی در پایتخت کاسته بشه .

"هفته ای گرم در انتظار کشور بویژه سواحل دریای خزر "

 

شمالی های عزیز طی روزهای میانی هفته ی آینده ابرهای ارتفاع بالای سیروسی و گرمشی زیاد خواهند دید چراکه قراره یه تغییر فصل چند روزه رخ بده . درسته که الان در دل زمستان هستیم ولی باید منتظر روزهای گرم بهاری مخصوصا برای خطه شمال باشیم هوا از اینی هم که هست گرمتر شده و روند افزایشی دما بهمراه وزش باد های گرم جنوبی در استان های شمالی بویژه گیلان و اردبیل پدیده غالب خواهد بود. دلیلش هم نفوذ کم فشار های قوی و گذرش بر فراز خزر و گستره ی پر ارتفاع و پر فشار در مرکز و غرب کشور و در نتیجه فرارفت گرما در این مناطق است.

                                       

 

شکل بالا نمودار وزش باد طی روز دوشنبه در کل کشوره.

                              

اینم افزایش دما روز دوشنبه بر حسب سانتیگراد.

                                          

نفوذ جریانات جنوبی و گرم رو بر فلات ایران مشاهده میکنید.

                                

و سر آخر نمودار وزش باد طی روز دوشنبه .

تاکید میکنم از روز دوشنبه الی چهارشنبه در سواحل خزر افزایش قابل ملاحظه ی دما رو خواهیم داشت و این شرایط تا اواخر روز چهارشنبه ادامه خواهد داشت ولی موجی از اواخر هفته به کشور نفوذ میکنه که در پست های بعدی سعی میکنیم جزییات این موج رو بیشتر مورد تحلیل قرار بدیم در مورد بهمن ماه آینده هم باید خدمتتون عرض کنم چشم انداز خوبی دیده میشه اما قدری باید جلوتر بریم تا انشاالله با دقت بیشتر و دلایل محکم تری بتونیم موج های سرد و باب میل خودمونو رصد کنیم.پس با ما همراه باشید تا در روزهای آینده جزییات بیشتری درباره چگونگی آب و هوای کشور به استحضار مبارکتون برسونیم. ممنون که با ما همراه هستید آرزوی موفقیت برای همه ی هم میهنان عزیز رو داریم.

آخرین تغییرات مهم جوی طی خبر فوری به اطلاع شما خواهد رسید.

"یاعلی مدد"

پیش بینی هفتگی هوای کشور

نويسنده: میلاد عزیزی شنبه 19 دی 1394 ساعت 12:29 نظر
پیش بینی هفتگی هوای کشور

هواشناسی گیلان متوئو (1394/10/19)

 

با عرض سلام و احترام خدمت دوستان و همراهان همیشگی گیلان متوئو با پیش بینی هفتگی کشور در خدمت شما هستیم.

 

"بارشهای باران و برف امروز و فردا در اکثر مناطق کشور"

 

با توجه به نقشه های هواشناسی موجی نسبتا فعال به کشور نفوذ کرده و تا اوایل روز دوشنبه در مناطق مختلف از غرب به شرق کشور باعث بارشهای خوبی میشه . اوج بارشها امروز شنبه در استانهای غربی و جنوب غربی و تا حدی مرکز کشوره ، ضمن اینکه از امروز نفوذ جبهه هوای سرد رو از عرضهای بالا به سواحل جنوبیه دریای خزر داریم که باعث تغییر سوی جریانات هوا و انتقال رطوبت و سرما به سواحل میشه و آغاز بارش ها رو شاهد خواهیم بود که در شرق سواحل بارشهای به نسبت شدیدتری اتفاق میوفته پس احتمال آبگرفتگی معابر شهری در استانهای مازندران و گلستان دور از انتظار نیست. بارشها در مناطق غربی و جنوب غربی هم در بعضی مناطق مثل استانهای ایلام ، لرستان ،جنوب آذربایجان غربی ، کردستان ،کرمانشاه ،شمال خوزستان ، چهارمحال و بختیاری ، کهگیلویه و بویر احمد و غرب اصفهان نیز شکل بهتری داره و احتمال آبگرفتگی مسیل ها و کولاک برف در گردنه های زاگرس وجود داره در البرز مرکزی و شرقی هم از امروز بارش برف و تشکیل مه رو شاهد خواهیم بود لذا تمهیدات لازم برای جلوگیری از حوادث احتمالی بعمل آید.موج بارشی از اواخر امروز فعالیتش در مناطق غربی به پایان میرسه اما در مناطق شرقی و شمال شرقی همینطور شرق سواحل و تا حدی مرکز تا فردا بتناوب بارش ها رو خواهیم داشت که اوجش در شمال شرق و شرق سواحل مازندرانه. در ادامه میزان بارش ها ظرف 48 ساعت آینده رو مشاهده میکنید.

                                

 

با توجه به فعالیت موج مذکور کاهش دما در مناطق تحت فعالیت موج اتفاق میوفته البته چون بیشتر جریانات جنوبی رو شاهد هستیم اکثر بارش ها بشکل باران میباشد. در ادامه نمودار دمایی طی 48 ساعت آینده رو مشاهده میفرمایید.

                                

 

و اما در سواحل خزر مدت هاست که شاهد کم بارشی و هوایی شبه بهاری هستیم امروز و فردا بارشهای معمولی و تا حدی خوب بیشتر واسه شرق سواحل رو خواهیم داشت و با کاهش دمایی که اتفاق میوفته دما به حالت نرمال خودش نسبت به این موقع از سال کمی نزدیک میشه و در ارتفاعات گیلان ، مازندران و گلستان هم بارش برف رو خواهیم داشت. اما باد گرم و جریانات جنوبی دیروز در استان گیلان خساراتی رو ببار آورد که دلیلش هم نفوذ کم فشار قوی روی دریای خزر با فشار 999 میلی بار روی دریا و 1002 میلی بار در استانهای گیلان و مازندران بود و با توجه به پرفشار در مرکز و نفوذ پر ارتفاع همه چیز واسه وزش بادهای شدید جنوبی در جلگه ی گیلان محیا شد. و دمای شهر رشت دیروز با بندر عباس در رقابت بود و برای لحظاتی بعنوان گرمترین مرکز استان به ثبت رسید . این شرایط گرمایشی با توجه به عبور مجدد کم فشار ها از سطح کشور برای اواسط هفته ی جاری کم و بیش اتفاق میوفته شاید وزش باد های جنوبی رو با شدت جمعه نداشته باشیم ولی در ارتفاعات و دامنه ها و بطور کل در کل کشور دماها بالاتر از نرمال خواهند بود ولی به نظر در ادامه ی زمستان ، بهمن ماه روزهای بسیار بهتری حداقل در انتظار ساحل نشینان خزر باشه و ما همچنان بر این باوریم که با قدرت گرفتن سیبری و انتقال سرما به شمال شرق و شمال کشور شرایط بسیار بهتری نسبت به این ماه رقم بخوره . قطعا در صورت رصد سامانه های جدید شما عزیزان رو مطلع خواهیم کرد و بسیار خوشبین هستم که تا پایان زمستان شمال کشور هم روزهای خوب سرمایی و بارشی رو به خودش ببینه.انشاالله.

ممنون که با ما همراه هستید در صورت تغییرات جدی در نقشه ها شما عزیزان رو مطلع خواهیم کرد. با سپاس فراوان .

"یا علی مدد"

گالري تصاوير

عضويت سريع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری

عضويت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه سایت آخرین مطالب سایت را براحتی در ایمیلتان دریافت نمایید
شبکه هاي اجتماعي