پیش بینی هوای کشور

پیش بینی هوای کشور

نويسنده: میلاد عزیزی سه شنبه 18 خرداد 1395 ساعت 8:27 نظر
پیش بینی هوای کشور

هواشناسی گیلان متوئو (1395/03/18)

با عرض سلام و احترام خدمت شما همراهان وبسایت گیلان متوئو ، ضمن تبریک فرارسیدن ماه پربرکت رمضان خدمت شما بزرگواران، تقاضا داریم تا پایان همراه ما باشید.

 

 

"رگبار و رعد و برق در نیمه ی شمالی و گرد و غبار میهمان نوار غربی کشور"

 

با توجه به آخرین تصاویر دریافتی از ماهواره طی روز های پایانی هفته با نفوذ جریانات خنک و مرطوب شمالی به سواحل جنوبی دریای خزر شرایط برای وقوع رگبار های موقتی باران و رعد و برق در این مناطق و تا حدی شمال غرب و ارتفاعات البرز فراهم می شود بطوریکه از روز چهارشنبه تا اوایل هفته ی آتی نه تنها در سواحل دریای خزر بویژه مناطق غربی افزایش دما رخ نخواهد داد بلکه با نفوذ پرفشار خنک از شرق اروپا شاهد روند تدریجی کاهش دما و هوایی مطبوع بویژه برای ساعات عصر و شب در این مناطق خواهیم بود که در بعضی از ساعات توام با رگبار های موقتی گاها تند خواهد بود البته برای شرق سواحل کاهش دما قدری دیرتر رخ میده چراکه با حاکمیت کمفشار گرمی بر روی کشور ترکمنستان افزایش قابل ملاحظه ی دما در آن مناطق و شمال شرق کشور عزیزمون اتفاق خواهد افتاد که تا روز پنجشنبه ادامه داره اما بتدریج با نفوذ زبانه های پرفشار کاهش دمای اون مناطق هم آغاز میشه.

همینطور که در شکل بالا مشاهده می فرمایید افزایش قابل ملاحظه ی دما بر روی کشور ترکمنستان و ازبکستان به دلیل نفوذ کم فشار حرارتی رخ میده که سبب افزایش دما در شمال شرق و شرق سواحل دریای خزر میشه.ضمن اینکه نباید منکر تغییرات اقلیم در منطقه شد همینطور که در سال های اخیر شاهد هستیم شرق کشور و کشور های شرقی و شمال شرقی مجاور ما تبدیل به کانون گرما در فصول مختلف شدند بطوریکه در زمستان گذشته شاهد دما های بالای نرمال در کل منطقه بودیم که جدا از فاز گرمایی یکسال گذشته این روند طی دهه ی اخیر کماکان با شدت و ضعف ادامه داره.

در نمودار دمایی بالا شاهد نفوذ پرفشار خنک از جنوب شرق اروپا به منطقه ی ما هستیم که این هوای خنک بر روی نیمه شمالی کشور تاثیرگذار خواهد بود و سبب بارش های رگباری در این مناطق خواهد شد.در ادامه تجمع بارش ظرف ده روز آینده طبق مدل جی اف اس رو مشاهده می فرمایید.

تجمع بارشی رو در مدل بالا مشاهده فرمودید. انتظار میره بارش ها برای سواحل جنوبی دریای خزر جسته گریخته تا اوایل هفته ی آتی ادامه داشته باشد.

 

" گرد و خاک همچنان میهمان ناخوانده"

متاسفانه برای روز های انتهایی هفته باید با شدت و ضعف شاهد نفوذ ریز ذرات گرد و خاک از کشور های همسایه به کشور باشیم تصاویر دریافتی از ماهواره تایید کننده ی افزایش سرعت باد بر روی کشور های عراق و سوریه (چشمه های تولید گرد و غبار) می باشد لذا تداوم این شرایط رو برای نیمه غربی ، شمال غربی و مرکز کشور خواهیم داشت حتی این شرایط قدم فراتر گذاشته و دیروز شاهد نفوذ ریز ذرات گرد و غبار در غرب سواحل جنوبی دریای خزر یعنی استان گیلان هم بودیم که این شرایط امکان تکرارش وجود خواهد داشت.

طبق پیش بینی بلند مدتی که انجام داده بودیم تا اینجا شاهد افزایش یک تا یک و نیم درجه ای دما در غالب نقاط کشور بودیم و این شرایط در فصل تابستان هم ادامه خواهد داشت و به نظر روز های بسیار گرمی در پیش روی ایرانیان عزیز خواهد بود اما ما در پیش بینی فصلی اشاره کردیم که پدیده ی النینو بتدریج نه تنها ضعیف بلکه درطول مدت تابستان به فاز خنثی و حتی لانینای ضعیف تبدیل می شود آخرین آپدیت های انجام گرفته در مراکز بزرگ تجزیه و تحلیل فرآیند های آب و هوایی نشان دهنده ی قدرت گرفتن فاز لالینا در طول پاییز و زمستان خواهد بود و با توجه به شاخص های مهم دور پیوندی انشاالله در ماه های آینده پیش بینی فصلی جدیدی از فصول پاییز و زمستان ارائه خواهیم کرد.

در مدل های زیر شرایط مختلف انسو رو ملاحظه می فرمایید.

آخرین وضعیت نینو 3.4 تا امروز

معمولا در فاز منفی یا لانینا ما شاهد کاهش بارش در کل کشور هستیم و زیاد به نفع بارش کشور نیست البته شرایط شاخص های دیگر از جمله mjo هم اهمیت بسزایی دارد ولی بطور کلی در این فاز شرایط بارشی کشور زیاد خوب دیده نمیشه اما شرایط برای شمال کشور در این فاز قدری متفاوت خواهد بود و معمولا در فاز ها ی خنثی و منفی از لحاظ دمایی شرایط سردتری حکم فرماست و با توجه به بارش های خوب سواحل شرایط برای تشکیل موج های سرد و برفی بهتر فراهم می شود.

 

پیش بینی نینو طی دو ماه آینده

                    

 

و در نهایت پیش بینی چهار ماهه نینو 3.4

                   

 

باید توجه داشت که چنین فاز منفی پیش بینی نمی شد ولی طبق آخرین آپدیت ها با قدرت گیری لانینا روبرو هستیم ما هم منتظر میمونیم تا در بهترین زمان چکیده ی مطالب رو در اختیار شما دوستان قرار بدیم قطعا پیش بینی فصلی پاییز زمستان حاوی خبر های خوب بخصوص برای هموطنان شمالی کشور خواهد بود.

ممنونم که تا پایان با ما همراه بودید در صورت تغییرات در نقشه ها حتما اطلاع رسانی خواهیم کرد آرزوی لحظات خوش برای شما دوستان را داریم و شما رو به خدا میسپاریم.

" یا علی مدد "

پیش بینی هوای روز های آینده

نويسنده: میلاد عزیزی دو شنبه 10 خرداد 1395 ساعت 9:41 نظر
پیش بینی هوای روز های آینده

هواشناسی گیلان متوئو(1395/03/10)

با عرض ادب و احترام خدمت دوستان و همراهان همیشگی گیلان متوئو از شما دعوت میکنیم تا پایان با ما همراه باشید.

 

"بارش های رگباری تا پایان هفته در یک سوم شمالی کشور"

 

آخرین آپدیت های هواشناسی نشان دهنده ی نفوذ امواج ناپایدار تراز میانی جو و عبور این امواج به تناوب تا پایان هفته بر فراز یک سوم شمالی کشور می باشد بنابراین با توجه به عبور این امواج و نفوذ هوای خنک عرض های شمالی شرایط برای ابرناکی و بارش ، هرچند موقتی و رگباری برای نوار شمالی کشور و ارتفاعات البرز کاملا مهیاست. ضمن اینکه وقوع رگبار و رعد و برق در این نواحی بخصوص مناطقی از آذربایجان ها ، اردبیل و ارتفاعات مازندران و تهران بصورت لحظه ای میتونه شدید باشه و آبگرفتگی موقتی دور از انتظار نیست.

 

در شکل بالا تجمع بارش های یک هفته ی آینده ی کشور و منطقه رو مشاهده میفرمایید.

برای سواحل جنوبی دریای خزر هم از امروز بتدریج با شمالی شدن جریانات روند افزایش دما بطور موقت تا آخر هفته متوقف میشه بطوریکه ما طی مدت روز در نواحی جلگه ای شاهد دمای بین 24 الی 27 درجه ی سلسیوس خواهیم بود و برای شب دما بین 18 الی 22 درجه در نوسان است شرایط برای بارش های رگباری طی روز های چهارشنبه و پنجشنبه در استان های ساحلی خزر بهتر خواهد بود و اکثر این بارش ها طی ساعات عصر و شب اتفاق میوفته که همراه با رعد و برق و در ارتفاعات با احتمال تگرگ همراه است.در شکل زیر تجمع بارش دو هفته ی آینده ی کشور قابل مشاهده است همچنین مقایسه آن با میانگین بلند مدت.

                           

از لحاظ دمایی هم که خدمت شما عرض کردیم فعلا افزایش دما نخواهیم داشت و برای طول مدت شب با توجه بارش های پراکنده و نفوذ هوای خنک ، هوایی مطبوع حداقل تا آخر هفته حکم فرماست.

از شما ممنونم که با ما همراه بودید در صورت تغییرات جدی حتما شما عزیزان رو مطلع خواهیم کرد.منتظر پیش بینی فصلی تابستان گیلان متوئو باشید با سپاس وقت بخیر.

"یا علی مدد" 

گالري تصاوير

عضويت سريع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری

عضويت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه سایت آخرین مطالب سایت را براحتی در ایمیلتان دریافت نمایید
شبکه هاي اجتماعي